Gospodarka Nowej Zelandii odzyskuje siły

opublikowano: 21-09-2017, 06:29
aktualizacja: 21-09-2017, 06:30

W drugim kwartale 2017 r. gospodarka Nowej Zelandii, druga pod względem wielkości na Antypodach odnotowała większy wzrost niż w poprzednich miesiącach, donosi Bloomberg. Wsparciem dla niej była rosnąca konsumpcja i sektor wytwórczy, wynika z danych opublikowanych na dwa dni przed wyborami powszechnymi.

PKB Nowej Zelandii zwiększył się w okresie trzech miesięcy do czerwca o 0,8 proc. w ujęciu kwartalnym, pokrywając się z prognozami ekonomistów. Podobnie jest w przypadku wskaźnika liczonego rok do roku, który odnotował dynamikę na poziomie 2,5 proc. 

Tym samym gospodarka powoli powstaje po dwóch kolejnych spadkowych kwartałach, co pozwoliło jej powrócić na drogę realizacji dziewiątego z kolei roku z dodatnią zmianą PKB. 

Spośród najważniejszych składowych PKB wymienić można m.in. 1,8-proc. wzrost wytwórczości w segmencie żywności i napojów, 1,1-proc. spadek w budownictwie, 5,2-proc. wzrost eksportu dóbr i usług (wsparty przez wzrost sprzedaży produktów mleczarskich) oraz wzrost PKB na osobę o 0,3 proc. (po jeiego braku zmiany w I kwartale).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu