Gospodarka pomoże finansom

BMK
opublikowano: 30-11-2005, 00:00

Jest lepiej, ale wciąż poniżej możliwości — tak ekonomiści oceniają tempo rozwoju gospodarki.

W trzecim kwartale nasza gospodarka przyspieszyła o 0,9 pkt proc., — do 3,7 proc. PKB. To rezultat nieco lepszy od średniej oczekiwań analityków, którzy spodziewali się 3,5-proc. wzrostu.

— W gospodarce wszystko zmierza ku lepszemu, jednak to wciąż zbyt mało w stosunku do potencjału naszej gospodarki. Trudno się spodziewać, by gospodarka w ciągu roku-półtora, mogła wrócić do wzrostów, jakie notowaliśmy w 2004 r. — mówi Bartosz Pawłowski, ekonomista ING.

Reakcja inwestorów na dane Głównego Urzędu Statystycznego, które ukazały się wczoraj ze znacznym poślizgiem, była ograniczona.

— Rynek przyjął je spokojnie — mówi Tomasz Zdyb, analityk Pekao.

Według szacunków GUS inwestycje w minionym kwartale wzrosły 5,7 proc., po bardzo słabym początku roku. Popyt konsumpcyjny również wzrósł o 2,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2004 r. Ekonomiści przewidują, że powstrzyma to dziś Radę Polityki Pieniężnej przed obniżką stóp procentowych.

— Wzrost inwestycji i konsumpcji zamyka dyskusję na temat obniżki stóp procentowych. Jednak na zmianę nastawienia członków rady z łagodnego na neutralne będzie jeszcze za wcześnie — komentuje Jacek Wiśniewski, ekonomista Raiffeisen Banku.

Obniżki stóp nie spodziewa się także Marcin Mróz, ekonomista Societe Generale. Jego zdaniem gospodarka jest w fazie wzrostowej a czwarty kwartał powinien być wyraźnie lepszy od trzeciego.

— Wciąż wydaje się, że w następnym roku mamy szansę na 4-procentowy wzrost gospodarczy, a nawet lepszy — uważa ekonomista SG.

Rząd zaplanował w 2006 r. średnioroczny wzrost PKB na poziomie 4,3 proc. Premier spodziewa się 5-proc. dynamiki pod koniec 2006 r. Liczy, że rozpędzona gospodarka zapewni wyższe wpływy do państwowej kasy. Jego optymizm studzą eksperci OECD, którzy zrewidowali prognozy tempa wzrostu naszej gospodarki — z 4,2 do 3,2 proc. w 2005 r. i z 4,5 do 3,7 proc. w 2006 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BMK

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gospodarka pomoże finansom