Gospodarka przetrwała dwa mroczne lata

Adam L. Kalus
opublikowano: 13-11-2007, 00:00

Rządy braci Kaczyńskich dokonały spustoszeń nie tylko w życiu społecznym, ale też w polskiej gospodarce. Najgorsze, że przywódcy IV RP roztrwonili budowany w Polsce przez długie lata transformacji kapitał społecznego zaufania do biznesu.

Spowodowało to, że przedsiębiorcy ponoszą w ramach działalności gospodarczej dodatkowe, poważne koszty. Przedsiębiorcy wydają więcej na honoraria adwokatów i doradców, aby zabezpieczyć się choćby przed zwyczajnymi nawet pomyłkami. Z kolei państwo ponosi zwiększone wydatki na kontrolerów, techniki operacyjne, podsłuchiwanie, nagrywanie, śledzenie etc. Takie społeczeństwa płacą swoisty podatek od wszelkich form działalności ekonomicznej, który nie występuje w zbiorowościach o wysokim stopniu zaufania do biznesu, przejmowanym w spadku od poprzednich pokoleń w charakterze etycznego zwyczaju.

W klimacie podejrzeń i nieufności trudno oczekiwać wzmożonej aktywności obywatelskiej i rozwijania przedsiębiorczości. Zamiast zakładać firmy w Polsce, wykształceni i aktywni woleli wyjeżdżać za granicę, aby tam budować przyszłość. Tego oczywistego wpływu zaufania społecznego na przedsiębiorczość odchodząca ekipa nie pojmowała. Dlatego wyrażam optymistyczne przekonanie, że wraz ze zmianą rządu standardy państwa demokratycznego zostaną odbudowane i wyzwolą w Polsce nową falę przedsiębiorczości.

Adam L. Kalus

prawnik, konsultant Baupol Consulting

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam L. Kalus

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu