Gospodarka Rosji kurczy się rekordowo

Konrad Sobiecki
12-08-2009, 00:00

PKB naszego sąsiada zmalał o 10,9 proc., najmocniej od  14 lat. Poprawa dopiero w przyszłym roku.

PKB naszego sąsiada zmalał o 10,9 proc., najmocniej od 14 lat. Poprawa dopiero w przyszłym roku.

Rosja hamuje, i to ostro: PKB zmalał w II kwartale o 10,9 proc., najmocniej od 1995 r., czyli początku publikacji danych — podał federalny urząd statystyczny. Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewali się 10,2 proc. W I kw. rosyjska gospodarka skurczyła się o 9,8 proc., kończąc 10-letni okres wzrostu, w którym jego tempo wynosiło średnio 7 proc. rocznie.

— Nie możemy już dłużej rozwijać się w takim tempie. Kryzys sprawił, że musimy podjąć decyzje zmieniające strukturę naszej gospodarki — mówił wczoraj Dmitrij Miedwiediew, prezydent Rosji.

Adam Antoniak, analityk z BPH, uważa, że Rosja nie wykorzystała do dywersyfikacji okresu boomu na rynkach surowcowych.

— Pozostała gospodarką bazującą na wydobyciu i sprzedaży surowców, dlatego kraj ten został tak dotkliwie doświadczony przez obecny kryzys finansowy, który spowodował m.in. gwałtowną przecenę surowców energetycznych, w tym ropy naftowej i gazu, przesądzających o sile rosyjskiego eksportu — dodaje Adam Antoniak.

Tatiana Orłowa, ekonomistka z ING Groep NV w Moskwie, uważa, że gospodarka w maju i czerwcu osiągnęła już dno, w następnych kwartałach dane powinny być wyraźnie lepsze. Podobnego zdania są analitycy Międzynarodowego Funduszu Walutowego, którzy prognozują 6,5-procentowy spadek w tym roku i 1,5-procentowy wzrost w 2010 r.

Największy na świecie eksporter energii musi się zmierzyć z rosnącym deficytem budżetowym. Federalna Służba Celna (ros. FTS) w 2009 r. wpłaci do budżetu federalnego 400-500 mld rubli mniej, niż zakładało Ministerstwo Finansów, a wtedy deficyt przekroczy 10 proc. PKB.

Co z tego wszystkiego wynika dla polskich eksporterów?

— Skala recesji i prognozy, w szczególności wolniejsze tempo poprawy popytu krajowego w Rosji, wskazują na wciąż mało optymistyczne perspektywy dla polskiego eksportu. Po wyraźnym przyśpieszeniu w latach 2006-08 r. ucierpiał on na przełomie 2008-09 r. najsilniej spośród kierunków naszego handlu — ocenia Aleksandra Świątkowska, ekonomistka z PKO BP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Sobiecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gospodarka Rosji kurczy się rekordowo