“Gospodarka Rosji załamie się w ciągu kilku miesięcy”

Polityka Władimira Putina spowodowała obecne problemy gospodarcze Rosji dlatego powinien odejść ze stanowiska, uważa Sława Rabinowicz, jeden z najpopularniejszych komentatorów finansowych w Rosji.

Rabinowicz urodził się w Rosji, ale wyjechał z niej w 1987 roku do USA, gdzie skończył studia. Wrócił do kraju w 1996 roku i pracował w sektorze finansowym, m.in. w Hermitage Capital Management. Obecnie prowadzi własny fundusz. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy stał się znany w Rosji dzięki komentarzom publikowanym w Internecie, poświęconym sytuacji gospodarczej w kraju. Liczba osób, śledzących jego wpisy na Facebooku wzrosła z ok. 500 do 40 tys.

Rabinowicz uważa, że sankcje nałożone na Rosję i wynikająca z tego utrata zaufania inwestorów wobec tego kraju stopniowo izolują Rosję od międzynarodowych rynków finansowych, co powoduje iż rosyjski kapitał i aktywa stają się „toksyczne” dla inwestorów.

- W ciągu kilku ostatnich lat duże banki międzynarodowe, m.in. HSBC i BNP Paribas, zapłaciły blisko 12 mld USD rządowi USA za złamanie sankcji nałożonych na Sudan, Koreę Północną i Iran – powiedział Rabinowicz w rozmowie z The Times of Israel. – Robienie interesów z krajem objętym sankcjami nie jest tego warte, a w związku z tym, rynki finansowe i powiązania bankowe z Rosją zostały odcięte – dodał.  

Rabinowicz uważa, że Putin i jego doradcy prowadzą Rosję ku katastrofie. W jego ocenie, jeśli Kreml będzie kontynuował swoją politykę, Rosja doświadczy gospodarczego załamania w ciągu kilku miesięcy.
 
- Jeśli przywołać konferencje inwestycyjne nawet w 2011 roku, to co mówił Putin brzmiało właściwie. Mówił na przykład: „Rosja ma 140. miejsce w rankingu łatwości prowadzenia biznesu. Wiemy, jak przesunąć się do pierwszej dwudziestki – powiedział Rabinowicz.  – Kiedy się to słyszało, chciało się wstać i bić brawo. Ludzie to robili, ja też. Myśleliśmy: nawet jeśli zrobią 25 procent tego co zapowiadają, rating inwestycyjny Rosji pójdzie w górę – dodał.

Jego zdaniem władze Rosji nie zrobiły nic z tego, co zapowiadały. Wręcz przeciwnie.

Rabinowicz zwraca uwagę, że gospodarka Rosji jest niemal całkowicie uzależniona od importu, a także wysokich cen ropy, głównego towaru eksportowego. Spadek cen ropy i sankcje oraz kontrsankcje gospodarcze, spowodowały załamanie notowań rubla. Jego zdaniem, Putin i ludzie z jego najbliższego kręgu nie rozumieją złożoności i współzależności międzynarodowych rynków finansowych. W miarę jak ich antyzachodnia retoryka i polityka spowodują wygaśnięcie zaufania inwestorów, Rosja znajdzie się w izolacji podobnej jak za czasów ZSRR. Rabinowicz podkreśla, że obecnie gospodarka Rosji jest jednak tak mocno powiązana  z rynkami globalnymi, iż taka izolacja oznaczać będzie dla niej całkowitą zapaść. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, timesofisrael.com

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / “Gospodarka Rosji załamie się w ciągu kilku miesięcy”