Czytasz dzięki

Gospodarka RPA wreszcie przyspieszyła

  • PAP
opublikowano: 06-03-2018, 12:15
aktualizacja: 06-03-2018, 12:16

Wzrost gospodarczy w Afryce Południowej przyspieszył po raz pierwszy raz od czterech lat. Stał za tym gwałtowny wzrost produkcji rolnej po poprawie warunków i wyników po najgorszej suszy od ponad wieku.

Produkt krajowy brutto RPA wzrósł w 2017 r. o 1,3 proc.. To wynik lepszy od prognozowanego przez tamtejszy skarb państwa, który oczekiwał dynamiki na poziomie 1 proc.

Jednak niepewność polityczna i monetarna, która odbiła się na nastrojach inwestorów w 2016 r., utrzymywała się również w 2017 r., ograniczając ożywienie w najbardziej uprzemysłowionej gospodarce Afryki i skłaniając agencje zarówno S&P Global Ratings, jak i Fitch Ratings do obniżenia ratingu kredytowego do poziomu śmcieciowego. Perspektywa poprawiła się w grudniu, kiedy partia rządząca wybrała nowego lidera, który obiecał walczyć z korupcją i łapówkarstwem.

Weddług danych urzedu statystycznego, w czwartym kwartale minionego roku gospodarka zwiększyła się (ujęcie annualizowane) o 3,1 proc.  w stosunku do poprzednich trzech miesięcy wobec 2,3 proc. dynamikia kwartał wcześniej po korekcie. Mediana szacunków ekonomistów zakładała tymczasem wzrost o 1,8 procent.

Za lepsze wyniki kwartalne odpowiada przede wszystkim wzrost produkcji rolnej o 38 proc. w stosunku do poprzednich trzech miesięcy, zaś produkcja górnicza spadła o 4,4 proc.

Choć tempo wzrostu nie przekroczyło 2 proc. poziomu od 2013 r., perspektywy na ten rok są obiecujące. Nastroje biznesowe w styczniu wzrosły najsilniej od października 2015 r.  podczas gdy w sierpniu 2017 r. były najsłabsze od trzech lat. Z kolei indeks PMI w lutym przekroczył 50, co wskazuje na ekspansję w przemyśle wytwórczym.

Według szacunków skarbu państwa, w tym roku gospodarka RPA mogłaby powiększyć się o 1,5 proc., zaś do 2020 r. dynamika może przyspieszyć do 2,1 proc. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane