Gospodarka Rumunii przyspieszyła dzięki rezygnacji z lockdownu

opublikowano: 16-02-2021, 13:27

Rumuńska gospodarka rosła dużo szybciej niż innych państw Unii Europejskiej w ostatnich miesiącach 2020 roku, bo rząd zdecydował, że nie wprowadzi ograniczeń tak jak zrobiły to inne kraje z powodu nasilenia pandemii.

Gospodarka Rumunii wzrosła o 5,3 proc. w czwartym kwartale w porównaniu z poprzednim. To ponad dziesięciokrotnie wyższe temp ekspansji od oczekiwanego przez ekonomistów.

Gospodarka Rumunii nie znalazła się w recesji w czasie pandemii. Zanotowała spadek tylko w jednym kwartale ubiegłego roku, kończącym się w czerwcu. Pomimo jednego z największych deficytów budżetowych wśród państw Unii Europejskiej, rząd Rumunii zdołał zwiększyć inwestycje publiczne do największego poziomu od dekady, kierując je przede wszystkim na budownictwo i IT.

- Wszyscy będą musieli zrewidować w górę prognozę PKB w 2021 roku – skomentował dane Ciprian Dascalu, ekonomista Erste Banku w Bukareszcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane