Gospodarka USA skurczyła się w I kw. mocniej niż wstępnie szacowano

Tadeusz Stasiuk, MarketWatch
opublikowano: 26-05-2022, 14:35
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Według zweryfikowanego odczytu, w pierwszym kwartale 2022 r. amerykańska gospodarka odnotowała spadek PKB rzędu 1,5 proc. w ujęciu annualizowanym, wynika z danych Bureau of Economic Analysis (Biuro Analiz Ekonomicznych USA).

Fot. Paul Weaver/Unsplash

To wynik gorszy od wstępnego oszacowania, który zaprezentowany został 28 kwietnia, wskazywał na skurczenie się gospodarki o 1,4 proc. zaskakując rynek gdyż spodziewano się wzrostu o 1,1 proc. Kwartał wcześniej największa gospodarka świata rozwijała się w tempie 6,9 proc. kwartał wcześniej.

Istotny z punktu widzenia władz monetarnych wskaźnik PCE core, jedna z miar inflacji wzrósł w ujęciu kwartalnym o 5,1 proc. Pierwotny odczyt wskazywał na wartość rzędu 5,2 proc. po 5,0-proc. dynamice w IV kw. minionego roku.

Pozytywnym sygnałem jest zweryfikowany w górę wskaźnik konsumpcji prywatnej. Podniesiono go do 3,1 z 2,7 proc. pierwotnego odczytu. Kwartał wcześniej wzrósł on o 2,5 proc., choć w pewnym stopniu można to złożyć na karb inflacji, ale tylko w kontekście wyższych kosztów zakupów.

Rewizji w dół PKB sprzyjały niższe zapasy i zmniejszające się inwestycje gospodarstw domowych.

Według ekonomistów z IHS , w drugim kwartale 2022 r. gospodarka USA będzie rosła w tempie 2 proc. rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane