Gospodarka USA straci co najmniej 300 mln USD dziennie

Częściowe zamknięcie federalnych urzędów, tzw. government shutdown będzie kosztować Stany Zjednoczone co najmniej 300 mln USD dziennie z powodu utraconej produkcji gospodarczej, wynika z prognoz IHS, na które powołuje się Bloomberg.

Chociaż to znikoma część krajowej gospodarki, której wartość ocenia się na 15,7 bln dolarów, dzienny wpływ przestoju może znacznie się zakumulować, jeżeli będzie kontynuowany, gdyż obniża zaufanie i redukuje wydatki przez przedsiębiorców i konsumentów.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

IHS, globalna firma zajmująca się badaniem rynku szacuje, że jej prognoza zakładająca 2,2 proc. wzrost w skali rocznej w czwartym kwartale zostanie obniżona o 0,2 pkt procentowe w przypadku tygodniowego „zamknięcia”

Z kolei według Guy LeBas’a, szefa strategów w Janney Montgomery Scott LLC, 21-dniowe „zamknięcie” porównywalne do tego z 1995-96 r. może obniżyć PKB o 0,9 do 1,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gospodarka USA straci co najmniej 300 mln USD dziennie