Czytasz dzięki

Gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się o ponad 20 proc.

ARŻ, Bloomberg
opublikowano: 12-08-2020, 08:46

Brytyjska gospodarka skurczyła się o rekordowe 20,4 proc. między kwietniem a czerwcem. To najgłębsza recesja wśród europejskich krajów.

W pierwszym kwartale roku spadek PKB wyniósł 2,2 proc. Liczby za drugi kwartał pokazują, że Wielka Brytania płaci wysoką cenę za późniejsze wprowadzenie lockdownu. Kraj ma również najwyższą w Europie liczbę ofiar śmiertelnych koronawirusa. 

Londyn, Wielka Brytania
Zobacz więcej

Londyn, Wielka Brytania fot. Bloomberg

Spadek PKB przekroczył 18,5 proc. odnotowane w Hiszpanii, dotychczas najgorzej wypadającym kraju w Europie. Gospodarka USA, gdzie liczba chorych na COVID-19 jest największa na świecie, skurczyła się w tym samym okresie o 9,5 proc.

Bank Anglii wskazał rynek pracy jako główny problem, a urzędnicy obawiają się wzrostu bezrobocia, gdy wygasną rządowe programy dla przedsiębiorców i pracowników. Wtorkowe dane wskazują, że od marca pracę straciło 730 tys. osób. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ARŻ, Bloomberg

Polecane