Gospodarka wkrótce może wiele zyskać

SŁAWOMIR S. SIKORA prezes Citi Handlowego
opublikowano: 02-10-2017, 22:00

Inicjatywa Konkursu Emerging Market Champions to wynik kilkunastu lat naszych doświadczeń współpracy z przedsiębiorstwami, które realizują swoje plany rozwoju na rynkach zagranicznych, oraz firmami z rynków wschodzących, które z naszym wsparciem inwestują w Polsce.

Dzisiaj, kiedy wymiana handlowa staje się jednym z kluczowych trendów, decydujących o przyszłości globalnej gospodarki — nasza nagroda zyskuje na znaczeniu.

To dobry moment, by wskazywać na najlepsze praktyki w zakresie nie tylko międzynarodowej, ale także międzykontynentalnej działalności przedsiębiorców z Polski oraz firm z rynków wschodzących.

Przywykliśmy bowiem do tzw. wewnątrzkontynentalnej wymiany handlowej. Dotychczas ponad 70 proc. obrotów handlowych w Europie wciąż realizowanych było przez kraje Starego Kontynentu. Podobnie wymiana wewnątrzkontynentalna dominuje na rynkach wschodzących. Tymczasem, jak wskazuje przykład naszych laureatów, trend ten systematycznie się odwraca, a wymiana między rynkami wschodzącymi i rozwiniętymi zyskuje na intensywności. Firmy z rynków wschodzących podejmują decyzje o wyjściu na inny kontynent i coraz częściej wybierają Europę. Coraz częściej inwestują także w Polsce. Podobnie też działają firmy z państw o rozwiniętych godpodarkach, które o rynkach wschodzących myślą jako o krajach do dalszych inwestycji oraz do rozwoju.

To stwarza ogromne możliwości dla globalnej gospodarki, ale też dla każdego kraju z osobna, który ten trend dostrzeże. Cieszę się więc, że Polska jest w tym gronie i ma szansę z tego potencjału skorzystać.

Historie wzrostu naszych laureatów i społeczny wkład, jaki wnoszą w rozwój rynku pracy czy też przyczyniając się do wzrostu gospodarczego w naszym kraju, to najlepsze praktyki oraz inspiracje dla kolejnych przedsiębiorców i korporacji. Konsekwentnie powiększany potencjał inwestycyjny koreańskiego LG Chem przynosi nowe miejsca pracy w Polsce, ale też przekłada się na wzrost sprzedaży lokalnych poddostawców i producentów z branży motoryzacyjnej. Maspex to z kolei jedna z najlepszych wizytówek polskiej przedsiębiorczości. Firma systematycznie przejmuje zagraniczne marki, mocno zakorzenione i rozpoznawalne na lokalnych rynkach, stając się tym samym kluczowym graczem w swojej branży na wielu rynkach świata.

Stoimy przed tym momentem w historii gospodarczej świata, który może sprawić, że bardzo wiele — jako gospodarka — zyskamy. Jestem o tym przekonany, bo po pierwsze polska gospodarka jest bardzo dobrym miejscem dla rozwoju zagranicznego biznesu, po drugie — nasze firmy są świetnie przygotowane do tego, by konkurować na światowych rynkach. Rolę Citi Handlowego, jako banku o globalnych korzeniach, widzę w tym procesie jako proaktywnego partnera biznesowego, który motywuje i dostarcza biznesowi odpowiednich narzędzi do realizacji tych ambitnych planów. Chcemy pomagać firmom w zdobywaniu rzetelnych ekspertyz na temat zagranicznych rynków, a także dawać im wyższą wiarygodność wejścia na nowy rynek, dzięki współpracy z rozpoznawalnym na całym świecie globalnym bankiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SŁAWOMIR S. SIKORA prezes Citi Handlowego

Polecane