Gospodarka Wlk. Brytanii ma rosnąć wolniej niż oczekiwano

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 06-12-2021, 09:59

Konfederacja Brytyjskiego Przemysłu sądzi, że tempo wzrostu gospodarczego na Wyspach będzie niższe niż wcześniej zakładano. Główną przyczyną są problemy z łańcuchami dostaw oraz zbyt niskie długoterminowe inwestycje biznesowe, informuje Reuters.

Alex Lentati / Zuma Press / Forum

CBI prognozuje, że w kończącym się 2021 r. PKB wzrośnie o 6,9 proc. wobec poprzedniej projekcji na poziomie 8,2 proc. Z kolei w 2022 r. rozwój gospodarczy ma spowolnić do 5,1 proc. W tym przypadku poprzednio spodziewano się dynamiki na poziomie 6,1 proc. Zdaniem Konfederacji, obserwowane wąskie gardła w dostawach, które oprócz wysokich kosztów surowców i energii zduszają ożywienie gospodarcze, powinny najprawdopodobniej zakończyć się do połowy 2022 r.

CBI oczekuje, że przy wciąż słabym eksporcie wydatki gospodarstw domowych napędzałyby 90 proc. wzrostu w przyszłym roku, a w roku 2023 około 2/3 dzięki silnemu rynkowi pracy i oszczędnościom zgromadzonym podczas pandemii.

Prognoza inflacyjna zakłada natomiast, że szczyt inflacji będzie miał miejsce w kwietniu 2022 r. u wyniesie 5,2 proc., a wzrost cen utrzyma się powyżej celu Banku Anglii na poziomie 2 proc. przez około kolejny rok. Z kolei bezrobocie ma spaść do 3,8 proc. do końca 2023 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane