Gospodarka Wlk. Brytanii rośnie nieco mocniej od prognoz

opublikowano: 25-10-2017, 11:13
aktualizacja: 25-10-2017, 11:14

Brytyjska gospodarka wzrosła w III kw. 2017 r. mocniej niż zakładały prognozy. To podsyca spekulacje, że Bank Anglii jest od krok od podwyższenia stóp procentowych po raz pierwszy od dekady, donosi Bloomberg.

PKB Wielkiej Brytanii wzrósł w okresie lipiec-wrzesień 2017 r. o 0,4 proc. przebijając medianę prognoz kształtująca się na poziomie 0,3 proc. W tym okresie usługi zwiększyły się o 0,4 proc., produkcja przemysłowa podskoczyła o 1 proc. podczas gdy budowlanka spadła najmocniej od pięciu lat, wynika z wstępnych oszacowań  opublikowanych przez Urząd Statystyk Narodowych (ONS).

Wlk. Brytania, Brexit
Zobacz więcej

Wlk. Brytania, Brexit fot. Bloomberg

Chociaż dane za miniony kwartał okazały się lepsze od oczekiwań, wzrost gospodarczy pozostaje nadal na niższym pułapie niż w roku 2016 r. Jest także niższy niż kiedy BOE podwyższał stopy po raz ostatni. 

Obecnie istnieje więcej szans na podwyżkę stóp, niż na utrzymanie dotychczasowego status quo. Listopadowe zacieśnienie polityki monetarnej jest mocno prawdopodobne – uważa Mike Amey, dyrektor zarządzający w londyńskim oddziale Pimco.

Dodaje, że pierwsza taka decyzja jest zawsze bardzo trudna.

Zaprezentowane w środę przez ONS dane są pierwszym oszacowaniem bazującym na około 44 proc. odczytów, które są ostatecznie dostępne. 

W ujęciu rocznym, porównywalnym z danymi ze Stanów Zjednoczonych, w trzecim kwartale gospodarka Zjednoczonego Królestwa wzrosła o 1,6 proc. Według prognoz Bloomberga, amerykańska gospodarka wzrosła natomiast o o 2,5 proc.

Podczas gdy ostatnio Międzynarodowy Fundusz Walutowy podwyższył prognozy dla niemal wszystkich rozwiniętych gospodarek w przypadku Wielkiej Brytanii pozostawił je niezmienione oczekując wzrostu PKB w tym roku o 1,7 proc. i o 1,5 proc. w roku 2018. To połowę tego co wynosi światowa średnia.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gospodarka Wlk. Brytanii rośnie nieco mocniej od prognoz