Gotowa strategia dla euro

JKW
opublikowano: 14-02-2008, 00:00

Minister finansów, choć nie wyznacza terminu przyjęcia euro, wie, jak to osiągnąć.

Minister finansów, choć nie wyznacza terminu przyjęcia euro, wie, jak to osiągnąć.

Rąd ma strategię przyjęcia wspólnej waluty — zapewniał wczoraj Jacek Rostowski. Plany gabinetu Donalda Tuska nie precyzują jednak, w którym roku przyjmiemy euro.

— Główny cel rządu na cztery lata to spełnienie trzech kryteriów krajowych — dotyczących inflacji, systemu fiskalnego i stóp procentowych. Już dziś wszystkie warunki Polska spełnia, jednak wkrótce ceny będą rosły zbyt szybko. Naszym zadaniem jest prowadzenie takiej polityki, aby wszystkie trzy kryteria były spełnione w dłuższym okresie — mówi Jacek Rostowski.

Dodał, że najważniejszym pytaniem jest w tej chwili to, kiedy będziemy spełniać warunek odpowiednio stabilnego kursu walutowego.

— Dziś spełnienie tego kryterium jest niemożliwe w związku z turbulencjami na rynkach światowych. Musimy poczekać na bardziej sprzyjający moment, czyli taki, w którym spokój na rynkach finansowych będzie się utrzymywał w dłuższym okresie — mówi Jacek Rostowski.

Minister finansów zapewnił także, że w 2011 r. deficyt strukturalny wyniesie nie więcej niż 1 proc. PKB. Program konwergencji, który rząd przedstawi w Brukseli jeszcze w tym kwartale, wyznaczy ścieżkę dojścia do tego celu. A to ma zapewnić Polsce opinię kraju stabilnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane