Gotówka może być od zaraz, a nieruchomość później

Marta Filipiak
opublikowano: 28-08-2006, 00:00

Akcjonariusze na razie pomyślą o gotówce. Na dodatkowe grunty i roszady właścicielskie lotnisko w Pyrzowicach musi poczekać.

Już jutro walne Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (GTL), zarządcy lotniska Katowice-Pyrzowice, zajmie się podwyższeniem kapitału spółki. Akcjonariusze spółki spotkali się w piątek w resorcie transportu z Jerzym Polaczkiem i próbowali ustalić plan działania. Nie tylko na najbliższe dni.

— Głównym punktem spotkania było rozważanie, w jaki sposób PPL miałby osiągnąć ponad 25 proc. głosów na walnym — mówi Marian Jarosz, wicemarszałek województwa śląskiego.

Nie wiadomo na razie, jak miałoby dojść do zwiększenia udziału w górnośląskiej spółce portowego przedsiębiorstwa.

— Rzeczywiście, zależy nam na 25 proc. akcji, chcemy być znaczącym akcjonariuszem i mieć wpływ na zarządzanie spółką — mówi Artur Burak, rzecznik PPL.

Przerwa dla gminy

Najbliższe zgromadzenie miało zająć się wniesieniem do spółki aportem nieruchomości i gotówki przez województwo śląskie. Na razie jednak stanie tylko na gotówce.

— Chcemy wnieść minimum 5 mln zł, a pozostali akcjonariusze kwoty proporcjonalne do posiadanych pakietów akcji, by struktura właścicielska spółki została zachowana — wyjaśnia Marian Jarosz.

Wszystko jednak wskazuje na to, że obrady zostaną przerwane.

— Po to, by gmina zdążyła się przygotować do podniesienia kapitału — tłumaczy Marian Jarosz.

Sprawa powiększenia terenu lotniska zostanie więc przesunięta. Województwo chce bowiem wnieść do spółki nieruchomość odkupioną od AMW. 18 ha gruntu samorząd kupił od agencji za 5 mln zł, chce wnieść w rynkowej wartości 19 mln zł. Wywołałoby to znaczne zmiany w kapitale lub spore wymagania wobec pozostałych właścicieli, jeśli mieliby uzupełnić wkłady.

Muszą się dogadać

Teren jest niezbędny do rozbudowy bazy cargo.

— Baza musi być rozbudowana, prace rozpoczną się w przyszłym roku. Akcjonariusze muszą więc rozwiązać problem gruntu — mówi Cezary Orzech, rzecznik GTL.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Filipiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu