Gotowy pierwszy odcinek gazociągu Szczecin-Gdańsk

DI, PAP
opublikowano: 29-11-2014, 17:05

Ukończono budowę liczącego około 64 kilometry gazociągu Płoty-Karlino (Zachodniopomorskie) - poinformował operator sieci gazowej spółka Gaz-System. Odcinek ten jest pierwszym etapem budowy gazociągu przesyłowego Szczecin-Gdańsk; inwestycji wartej około 900 mln zł.

Odcinek Płoty-Karlino to pierwszy zakończony etap budowy gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Szczecin-Gdańsk, który będzie liczył łącznie 265 kilometrów długości. Inwestycja prowadzona jest w dwóch województwach: zachodniopomorskim (11 gmin) i pomorskim (8 gmin). W końcowej fazie są także prace budowlane na odcinkach: Karlino-Koszalin, Koszalin-Słupsk i Słupsk-Wiczlino-Reszki.

Gazociąg Szczecin-Gdańsk to najdłuższy gazociąg przesyłowy budowany przez spółkę w ramach kilkuletniego programu inwestycyjnego - powiedziała PAP Małgorzata Polkowska ze spółki Gaz-System. Dodała, że cały gazociąg powinien być gotowy na początku przyszłego roku.

Powstający na wybrzeżu gazociąg będzie jednym z istotniejszych elementów krajowego systemu przesyłowego gazu, a jego budowa jest związana z powstającym w Świnoujściu terminalem do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG). Gazociąg umożliwi m.in. przesył zwiększonych ilości gazu.

Inwestycja ma zapewnić także dostawy gazu na obszary, gdzie aktualnie jest do niego mały dostęp.

"To pierwszy gazociąg przesyłowy na polskim wybrzeżu" - powiedziała Polkowska. "Do niego będzie można w przyszłości przyłączyć także gazociągi dystrybucyjne, którymi gaz transportowany jest do odbiorców indywidualnych" - dodała. Jej zdaniem, obecnie istniejący system przesyłowy na Pomorzu nie ma zdolności do przyłączenia większej liczby klientów.

Wartość inwestycji wynosi około 900 mln zł, z czego ponad 206 mln zł to dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Gaz-System kończy program inwestycyjny realizowany w latach 2009-2014, w ramach którego w północno-zachodniej i środkowej Polsce oraz na Dolnym Śląsku powstaje łącznie 1,2 tys. kilometrów gazociągów przesyłowych. W czerwcu br. pozwolenie na użytkowanie otrzymał gazociąg Świnoujście-Szczecin, a w listopadzie gazociąg Gustorzyn-Odolanów.

Gaz-System jest strategiczną spółką należącą w całości do Skarbu Państwa, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie całej Polski.

Terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu to jedna z największych polskich inwestycji energetycznych ostatnich lat, uznana przez rząd polski za strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m sześć. i odpowiadać będzie ok. jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Istnieje możliwość rozbudowy mocy terminalu – do 7,5 mld m sześć. rocznie. Ma być gotowy do komercyjnego odbioru gazu w przyszłym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane