Gowin: jest przestrzeń na podniesienie stóp procentowych

  • PAP
opublikowano: 09-06-2021, 10:01

Gdybym był członkiem Rady Polityki Pieniężnej lub Narodowego Banku Polskiego, rozważałbym taką decyzję - powiedział w środę wicepremier Jarosław Gowin, odnosząc się do możliwości ew. podniesienia stóp procentowych.

Gowin, pytany w Radiu Plus o to, czy odczuwa niepokój w związku z rosnącą inflacją, stwierdził, że "może jeszcze nie niepokój, ale na pewno ja i członkowie rządu oraz przedstawiciele tych instytucji, które mają pośredni wpływ na poziom inflacji, takich jak NBP i Rada Polityki Pieniężnej - uważnie obserwujemy inflację".

Jarosław Gowin, fot. Marek Wiśniewski
Jarosław Gowin, fot. Marek Wiśniewski

Polityk ocenił, że nie wyklucza, iż w kwestii inflacji "konieczna będzie jakaś interwencja ze strony NBP".

"Jest przestrzeń na takie ruchy, na podniesienie stóp procentowych" - powiedział szef MRPiT.

"Jako przedstawiciel rządu nie powinienem formułować opinii, które mogą być odebrane jako próby nacisku, ale gdybym był członkiem RPP albo NBP, rozważałbym taką decyzję" - powiedział wicepremier.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju wzrosły o 4,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,3 proc. - podał 1 czerwca Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash. W kwietniu ten wskaźnik wyniósł odpowiednio 4,3 proc. rdr i 0,8 proc. mdm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane