Gowin: 'konstytucja dla nauki' na rządzie za tydzień

  • PAP
opublikowano: 06-03-2018, 09:22
aktualizacja: 06-03-2018, 09:25

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin wyraził przekonanie, że projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. konstytucja dla nauki w przyszły wtorek trafi pod obrady rząd.

Jak mówił we wtorek Gowin w radiowej Trójce, w czwartek Komitet Stały RM zajmie się projektem i zapewne "z jedną istotną rozbieżnością z ministerstwem finansów" trafi na posiedzenie rządu. "Liczę że to się wydarzy w przyszły wtorek" - dodał.

Jarosław Gowin
Zobacz więcej

Jarosław Gowin fot. Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

"Nie mam cienia pretensji do minister Teresy Czerwińskiej za to, że jej ministerstwo kontestuje te rozwiązania. Taka jest natura każdego rządu. Minister finansów musi dbać o to, żeby wydatki publiczne były możliwie elastyczne. Z kolei szefowie innych resortów dbają o to, żeby obszary, za które odpowiadają miały stabilną perspektywę finansowania" - powiedział Gowin. Jak dodał, głos decydujący na końcu będą mieli posłowie, kiedy projekt trafi do Sejmu.

Wicepremier mówił, że rozwiązania "ucierają się" w rozmowach najważniejszych polityków rządu i obozu rządzącego. Dodał, że na temat projektu rozmawiał w poniedziałek z premierem Mateuszem Morawieckim. "Co do tego, ze wzrost nakładów na szkolnictwo wyższe powinien nastąpić wszyscy się w rządzie zgadzamy. Pytanie jest o skalę i tempo" - powiedział.

Jak również mówił, będzie zabiegał o to, żeby zarobki na uczelniach wzrosły. "Uważam to za swój nie tylko polityczny ale i moralny obowiązek. Poza tym musimy mieć wyższe nakłady na naukę, jeżeli chcemy mieć nowoczesną gospodarkę i realizować strategię odpowiedzialnego rozwoju. Trudno żebyśmy mieli innowacyjne produkty przy nakładach na naukę rzędu 0,4 proc. PKB. Tak nigdzie na świecie nie udało się zbudować innowacyjnej gospodarki" - powiedział Gowin. Wyraził jednocześnie przekonanie, że ustawa wejdzie w życie od 1 października 2018 r.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu