Gowin: liczę na większy budżet na B+R

PAP
08-09-2016, 14:29

Budżet na 2017 r. może być bardziej rozwojowy; liczę na przeznaczenie większych środków na badania i rozwój - mówi wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Jak dodaje, warto poszukać oszczędności, by "przesunąć pewne środki na programy rozwojowe".

- Nie obawiam się o to, że zabraknie nam środków na 500 plus i myślę, że bardzo dużym sukcesem ministra (finansów Pawła – red.) Szałamachy jest to, że planowany na 2017 r. budżet nie przekroczy tego progu trzech procent (chodzi o deficyt sektora finansów publicznych, który ma wynieść 2,9 proc. PKB – red.). Będziemy się tego zdecydowanie trzymać, bo to jest gwarant wiarygodności polskiej gospodarki - podkreślił Gowin.

Biznes i nauka:
Zobacz więcej

Biznes i nauka:

Jeżeli mamy mieć innowacyjną gospodarkę, to ona musi opierać się w większym niż dotychczas stopniu o dorobek polskiej nauki – twierdzi wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Grzegorz Kawecki

Dodał: Uważam, że ten budżet może być jeszcze nieco zmodyfikowany, on może być bardziej rozwojowy, ja na pewno liczę na przeznaczenie większych środków na badania i rozwój. Jeżeli mamy mieć innowacyjną gospodarkę, to ona musi opierać się w większym niż dotychczas stopniu o dorobek polskiej nauki, polskich uczonych. Myślę, że warto poszukać też pewnych oszczędności, tak by przesunąć pewne środki na programy rozwojowe, które prowadzi pan wicepremier (Mateusz) Morawiecki.

Wstępny projekt ustawy budżetowej na 2017 r. zakłada m.in. deficyt nie większy niż 59,3 mld zł, wzrost PKB o 3,6 proc., deficyt sektora finansów publicznych na poziomie 2,9 proc. PKB i inflację 1,3 proc.

Łączna kwota podatkowych i niepodatkowych dochodów budżetu państwa ma wynieść ponad 324 mld zł. Z kolei wydatki mają zamknąć się w kwocie ponad 383 mld zł. Dochody podatkowe mają wynieść ponad 299 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Gowin: liczę na większy budżet na B+R