Gowin: ma być dodatkowe 500 mln zł na badania naukowe

PAP
opublikowano: 16-10-2017, 14:28
aktualizacja: 16-10-2017, 14:29

Dodatkowe 500 mln zł na badania naukowe, głównie z biotechnologii i medycyny, ma być wkrótce przeznaczone z budżetu państwa - zapowiedział w poniedziałek w Białymstoku wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Mówił o tym podczas inauguracji nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku (UMB).

"Chcę zresztą tutaj w Białymstoku zapowiedzieć, że już wkrótce wraz z panem premierem (Mateuszem) Morawieckim ogłosimy - chyba dobrą wiadomość - zwłaszcza dla uczelni medycznych. Mianowicie korzystając z dobrego stanu tegorocznego budżetu, uruchomimy pewną dodatkową transzę środków - po te pół miliarda na badania naukowe, ale badania naukowe w zakresie przede wszystkim biotechnologii i nauk medycznych" - zapowiedział Gowin.

Zaznaczył, że to będzie oferta dla takich uczelni jak UMB. Więcej szczegółów związanych z tymi pieniędzmi nie podał.

Wicepremier mówił, że bez większych środków na naukę nie uda się Polsce rozwijać. "Potrzebujemy impulsu, który popchnie Polskę do przodu" - powiedział wicepremier Gowin.

Zaznaczył, że uczelnie medyczne wyróżniają się pośród polskich wyższych uczelni "bardzo wysokim poziomem badań naukowych", wysokim poziomem kształcenia.

"Do tej pory w sposobie finansowania uczelni właściwie te osiągnięcia naukowe nie znajdowały żadnego odzwierciedlenia. Miały znaczenie symboliczne. W tej chwili, już od 2017 r., a jeszcze bardziej po wejściu w życie nowej ustawy, będą miały z punktu widzenia finansowania znaczenie kluczowe" - podkreślał minister nauki.

Jego zdaniem jest to ważne, bo Polska "stoi przed wielką szansą". "Tą szansą jest strategia odpowiedzialnego rozwoju, czyli mówiąc potocznie plan Morawieckiego. Szansą na pchnięcie polskiej gospodarki, pchnięcie polskiego państwa na tory innowacyjności, na tory dynamicznego rozwoju. Nie uda się tego celu osiągnąć, jeżeli nie położymy nacisku na naukę" - mówił Gowin.

Podkreślił przy tym, że nie uda się to także, jeżeli osiągnięcia polskich naukowców w większym stopniu niż dotychczas, nie będą podstawą rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego kraju.

Jarosław Gowin
Jarosław Gowin
WM, Puls Biznesu
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane