Gowin: pierwsza transza deregulacji - jeszcze w kwietniu w Sejmie

DI, PAP
opublikowano: 03-03-2012, 14:40

Jeszcze w kwietniu do Sejmu, po zakończeniu konsultacji przewidzianych na marzec, może trafić pierwsza transza deregulacyjna obejmująca 49 zawodów - zapowiedział w sobotę minister sprawiedliwości Jarosław Gowin po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem.

Gowin liczy, że w Sejmie opozycja wzniesie się ponad „partykularyzmy partyjne” i choć część posłów PiS oraz Ruchu Palikota zagłosuje za taką zmianą przepisów.

"Dla PiS to był sztandarowy projekt. Janusz Palikot miał komisję, która działała w tym kierunku. Ja robię to, czego on nie zrobił" - dodał Gowin. Jak powiedział, w przypadku 40 zawodów deregulacja wymaga zmiany ustawowej, a w 9 - zmiany rozporządzeń. Według niego część zawodów może się stać otwartymi w tym roku, w niektórych wypadkach zaplanowano vacatio legis.

W zawodach prawniczych Gowin chce skrócić aplikacje adwokackie i radcowskie. Ułatwienia planuje też w dostępie do zawodu notariusza, komornika, doradcy zawodowego, pilota wycieczek, syndyka, geodety, trenera sportowego, zarządcy nieruchomości, geodety, pracownika agencji ochroniarskich, spawacza w zakładach górniczych, detektywa i innych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Kariera / Gowin: pierwsza transza deregulacji - jeszcze w kwietniu w Sejmie