Gowin: Polska Izba Handlowa w Waszyngtonie ma pomagać polskim firmom

  • PAP
opublikowano: 23-04-2018, 18:26
aktualizacja: 23-04-2018, 18:47

Polska Izba Handlowa w Waszyngtonie będzie pomagać polskim firmom w znajdowaniu rynków zbytu oraz partnerów w Stanach Zjednoczonych - powiedział w poniedziałek podczas uroczystego otwarcia izby wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

W poniedziałek w Waszyngtonie odbyło się uroczyste otwarcie powołanej na początku kwietnia przez premiera Mateusza Morawieckiego Polskiej Izby Handlowej. W wydarzeniu uczestniczyli także m.in. minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, wicemarszałek Senatu Adam Bielan oraz wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński oraz przedstawiciele polskich i amerykańskich przedsiębiorców.

"Otwarcie Polskiej Izby Handlowej jest jednym z ważnych elementów Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Strategii sformułowanej blisko trzy lata temu przez premiera polskiego rządu Mateusza Morawieckiego, która konsekwentnie jest realizowana przez polski rząd" - powiedział Gowin podczas uroczystości.

Jak dodał, w strategii zapisano również wzrost polskiego eksportu oraz systemowe wspieranie polskich przedsiębiorców oraz rodzimych firm. I to zadanie - jak powiedział Gowin - należeć będzie do nowo powołanej izby.

"Chciałbym życzyć wszystkim polskim firmom, które inwestują w Stanach Zjednoczonych, aby za pośrednictwem Polskiej Izby Handlowej znajdowali rynki zbytu oraz nowych partnerów" - powiedział Gowin.

Wiceminister Emilewicz wskazała, że izba ma promować i umacniać więzi biznesowe i gospodarcze między Polską a Stanami Zjednoczonymi. "Jej zadaniem jest także ułatwianie wymiany handlowej między obu krajami" - zaznaczyła.

Podkreśliła, że izba powstała w ścisłym partnerstwie ze środowiskami biznesowymi i jest efektem zmian wprowadzanych w polskiej dyplomacji ekonomicznej.

Według danych resortu przedsiębiorczości i technologii w USA działa ok. 60 polskich firm. Wśród nich są m.in. Com.40 (zajmuje się produkcją materacy dla sieci IKEA w USA), Korona Candles Inc. (produkcja świec ozdobnych), KGHM Polska przejął kanadyjską spółkę Quadra FNX, która posiada kopalnie nie tylko w Kanadzie, ale także w Stanach Zjednoczonych i Chile. W USA kopalnie znajdują się w Arizonie (Carlota Mine) i w Nevadzie (Robinson Mine).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane