Gowin: sprawa zniesienia limitu składek nie jest jeszcze przesądzona

PAP
opublikowano: 30-10-2017, 14:18
aktualizacja: 30-10-2017, 14:19

Ta sprawa nie jest jeszcze przesądzona - powiedział wicepremier Jarosław Gowin pytany o projekt resortu pracy zawierający propozycję zmierzającą do zniesienia górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Dodał, że będzie jeszcze dyskusja na forum rządzącej koalicji.

Zobacz więcej

fot. Grzegorz Kawecki

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który zakłada zniesienie "limitu trzydziestokrotności", czyli zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, co skutkowałyby zniesieniem górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

W praktyce osoby, które zarabiają więcej niż 2,5-krotność średniej krajowej, miałyby płacić wyższe składki wyliczane od całego wynagrodzenia. Zasada 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia została wprowadzona do systemu emerytalnego w 1999 r. Zasada ta określa maksymalną roczną podstawę składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Gowin był pytany o propozycję zniesienia tzw. "trzydziestokrotności" i krytykę opozycji, która zarzuca rządowi "szukanie pieniędzy, żeby łatać dziurę w budżecie" i obciążanie nowymi wydatkami szczególnie klasę średnią.

"Ta sprawa nie jest jeszcze przesądzona. Podobnie jak pan premier Morawiecki mam poważne zastrzeżenia do tej propozycji. Będziemy o niej jeszcze dyskutować na forum koalicji" - stwierdził Gowin.

Wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki pytany w miniony piątek, o przedstawiony przez resort pracy projekt nowelizacji, który zakłada zniesienie "limitu trzydziestokrotności", ocenił, że propozycja resortu pracy, to propozycja budująca "system solidarnościowy".

"Obecnie piramida dochodowa +stoi na głowie+ i ten, kto zarabia więcej, płaci niższe daniny". Pytany o to, czy jego zdaniem za takim rozwiązaniem opowiedzą się posłowie, wicepremier powiedział, że nie chciałby na ten temat spekulować. "To jest ich absolutnie autonomiczna prerogatywa, ale myślę, że indywidualne interesy muszą odejść na bok" - podkreślił.

Z projektu ustawy, do którego dotarł PAP Biznes wynika, że resort pracy liczy na 5,4 mld zł w 2018 roku dla sektora finansów publicznych z tytułu zniesienia górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

"W projektowanej regulacji proponuje się zniesienie górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, począwszy od 2018 r. Składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie odprowadzana od całości przychodu, a więc analogicznie jak w przypadku ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. Zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia spowoduje wzrost wpływów składkowych do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zwiększą się również wpływy składkowe do Funduszu Rezerwy Demograficznej oraz kwoty składek odprowadzanych do otwartych funduszy emerytalnych" - napisano.

Według autorów projektu zwiększenie kwot składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe spowoduje także zmniejszenie wpływów na ubezpieczenie zdrowotne oraz zmniejszenie wpływów z podatku dochodowego. Zmniejszenie wpływów z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) oraz od osób fizycznych (PIT) wpłynie bezpośrednio na spadek dochodów jednostek samorządu terytorialnego.

Autorzy piszą, że z drugiej strony większe składki na ubezpieczenie emerytalne spowodują wzrost składek zewidencjonowanych na kontach oraz na subkontach ubezpieczonych, a w konsekwencji stopniowy wzrost wydatków na emerytury wyliczane według nowych zasad. Według wyliczeń zmiany dotkną ok. 350 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu