Gowin: trzeba rozwijać instrumenty ułatwiające firmom m.in. ekspansję zagraniczną

  • PAP
opublikowano: 04-03-2021, 11:08

Trzeba rozwijać instrumenty ułatwiające firmom: ekspansję zagraniczną, łączenie się z innymi firmami, absorbcję najnowszych technologii - szczególnie w obszarze automatyzacji produkcji - powiedział w czwartek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Jak zaznaczył wicepremier Gowin podczas e-konferencji "Inwestycje kluczem do ożywienia gospodarczego", "inwestycje stanowią podwaliny dla przyszłości i innowacyjności polskiej gospodarki".

Jarosław Gowin, fot. Marek Wiśniewski
Jarosław Gowin, fot. Marek Wiśniewski

Według niego dziś stoimy przed dwoma wyzwaniami - pierwsze dotyczy tego, jak pokonać koronawirusa i ograniczyć straty dla gospodarki wynikające z lockdownu. "Drugie jest długofalowe - jaki model gospodarczego rozwoju jest i będzie korzystny dla Polski" - tłumaczył. Podkreślił, że oba wyzwania są i powinny być traktowane jako ściśle powiązane.

"Przyszłymi zwycięzcami będą te kraje, które trudny czas pandemii wykorzystają do głębokich zmian i reform" - powiedział wicepremier.

Odnosząc się do optymalnego dla Polski modelu gospodarczego, szef MRPiT wskazał m.in., że trzeba rozwijać instrumenty ułatwiające firmom: ekspansję zagraniczną, łączenie się z innymi firmami, absorbcję najnowszych technologii - szczególnie w obszarze automatyzacji produkcji.

"Jednocześnie jako państwo musimy współfinansować badania nad nowymi zaawansowanymi produktami, ułatwiać dostęp do finansowania, budować popyt na produkty ze strony publicznej, lobbować za korzystnymi regulacjami na poziomie UE" - wyliczył.

Dodał, że zadaniem rządu powinno być m.in "ułatwienie przedsiębiorcom korzystania z siatki wsparcia". "W efekcie z czasem, za sprawą sił rynkowych wspieranych przez państwo, wytworzą się nowe zaawansowane sektory gospodarki zapewniające wysoko płatne miejsca pracy" - mówił.

Zwrócił też uwagę na działania, które powinny być "starannie zaplanowane w odniesieniu do dużych państwowych przedsiębiorstw".

"Realizacja strategicznych inwestycji z punktu widzenia interesów kraju nie wyczerpuje wszystkich zadań tych przedsiębiorstw" - zaznaczył. Zdaniem Gowina ich "ugruntowana pozycja i duże możliwości finansowe powinny być wykorzystywane do zaangażowania w nowe, zaawansowane przedsięwzięcia" - powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane