GPW: akcje blue chipów znów rekordowo drożeją

14-07-2003, 12:03

Na warszawskiej giełdzie utrzymuje się przewaga popytu. WIG20 ustabilizował się w pobliżu 1168 pkt., ale wkrótce znów ruszył w górę. Popytem cieszy się większość blue chipów. Wyraźnie rośnie cena akcji PKN Orlen. Inwestorzy nie zareagowali na wiadomość o unieważnieniu przez MSP przetargu na kupno 75 proc. akcji Grupy Lotos, w którym uczestniczył PKN Orlen.

Podobnie jak na innych europejskich rynkach, na GPW dominuje popyt. Dużym zainteresowaniem znów cieszą się akcje największych spółek. Najwyższy od 52 tygodni kurs osiągnęły papiery BPHPBK. Najdroższe od roku są także papiery Pekao. Bliskie tego są akcje Telekomunikacji Polskiej. Szef resortu skarbu powtórzył w poniedziałek, że nie przewiduje dokapitalizowania nimi Kompanii Węglowej.

Wyraźnie rośnie kurs PKN Orlen. Minister skarbu państwa poinformował o unieważnieniu przetargu na prywatyzacje Grupy Lotos (d. Rafinerii Gdańskiej). Płocki koncern wraz z Rotch Energy ubiegał się o kupno 75 proc. jej akcji.

Mocno rośnie cena papierów Agory. Po raz ostatni ich kurs sięgał tak wysoko w grudniu ubiegłego roku. Mimo panującej na rynku euforii nie zmienia się cena papierów KGHM. W czasie piątkowej sesji zachowywały się one najsłabiej w grupie blue chipów. Możliwe, że część inwestorów zdecydowała się na realizację zysków po wzrostach wywołanych zapowiedzią podniesienia prognozy wyników spółki.

O ponad 8 proc. drożeją akcje Mostostalu Zabrze. Inwestorzy uznali, że spółka ma szanse wyjść z kłopotów finansowych. W piątek sąd nie podjął decyzji w sprawie jej upadłości bądź ogłoszenia postępowania układowego. Ma ona zostać podana w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Pozytywnym sygnałem było jednak wycofanie w ubiegłym tygodniu przez Hydrobudowę Śląsk wniosku o upadłość Mostostalu. Sygnałem, który wskazuje, że nie stoi on ‘pod ścianą’ jest także zapowiedź zmiany partnera w negocjacjach dotyczących sprzedaży udziałów PRInż.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: akcje blue chipów znów rekordowo drożeją