Czytasz dzięki

GPW: Akcje Pekao i KGHM będą w centrum uwagi inwestorów

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 05-08-2005, 09:31

Dzisiejsza sesja może rozstrzygnąć w jakim kierunku podaży rynek w przyszłym tygodniu. Inwestorzy otrzymali sporo niejednoznacznych wskazówek, zwłaszcza jeśli chodzi o wyniki spółek. Przed otwarciem piątkowej sesji zanosi się na to, że przewagę mogą uzyskać sprzedający.

Dzisiejsza sesja może rozstrzygnąć w jakim kierunku podaży rynek w przyszłym tygodniu. Inwestorzy otrzymali sporo niejednoznacznych wskazówek, zwłaszcza jeśli chodzi o wyniki spółek. Przed otwarciem piątkowej sesji zanosi się na to, że przewagę mogą uzyskać sprzedający.

Kontrakty terminowe sugerują spory spadek indeksów na otwarciu ostatniej sesji tygodnia. Futures na WIG20 wystartowały na dużym 17-pkt minusie. Pesymiści mają argument w postaci wczorajszych spadków na Wall Street. Dow Jones zniżkował o 0,8 proc., a technologiczny Nasdaq stracił 1,15 proc. To po pierwsze.

Po drugie, mocnym rozczarowaniem są wczorajsze wyniki kwartalne KGHM. Zysk netto kombinatu w II kwartale spadł o 7,8 proc. do 495,6 mln zł. Kwartalne przychody jednostkowe wzrosły do 1,85 mld zł z 1,72 mld przed rokiem, ale zysk operacyjny spadł do 510,1 mln zł z 523,5 mln zł rok wcześniej. Inwestorzy z pewnością liczyli na lepsze wyniki w kontekście bardzo wysokich cen miedzi.

Przeciwwagą dla nich są opublikowane dziś wyniki Pekao SA. Skonsolidowany zysk netto w II kwartale wyniósł 394,9 mln zł wobec 369,19 mln zł rok wcześniej. Średnia oczekiwań analityków w ankiecie agencji Reutera wynosiła 352 mln zł. Trudno na razie wyrokować wyniki której ze spółek okażą się bardziej znaczące dla zachowania całego rynku.

Na pół godziny przed otwarciem handlu na GPW, węgierski BUX nie może się zdecydować w którą stronę podążyć. Indeks waha się w okolicach wczorajszego zamknięcia. Wydaje się jednak prawdopodobne, że akurat dziś warszawscy inwestorzy bardziej skupią się na przebiegu notowań na rynku krajowym, zwłaszcza na walorach dwóch blue chipów. Od wyniku wojenki między funduszami może zależeć przyszłotygodniowy trend na GPW. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane