GPW: akcje średniaków w cenie, blue chipy słabiej

Sebastian Gawłowski
21-01-2004, 16:26

Sesja przebiegła bez emocji i zakończyła się spadkiem po słabym otwarciu za oceanem. Marazm dominuje już od kilku dni. Rynku nie rozruszały lepsze dane makro z USA i pozostawienie stóp proc. na dotychczasowym poziomie przez ustępującą RPP. Wydaje się jednak, że już niedługo ożywienie ponownie zagości na giełdzie. Najpóźniej w przyszłym tygodniu powinny rozstrzygnąć się losy budżetu.

Indeks największych spółek WIG 20 pozostaje od trzech tygodni w niezbyt szerokim przedziale 1630 - 1700 pkt. Szarpanina pomiędzy tymi poziomami nie ma znaczenia dla sytuacji rynkowej w średnim terminie. Sporym nadziejom związanym z ożywieniem gospodarczym i poprawą wyników spółek przeciwstawiają się zawirowania wokół rządowego planu cięć budżetowych.

Wśród największych spółek przeważała podaż. Po dobrym początku na minusy zszedł Pekao. Pogorszenie nastrojów odczuł również PKN. RN Orlenu po raz kolejny pozostawiła na stanowisku prezesa Zbigniewa Wróbla. Słabo wypadła TPSA. Analitycy DI BRE obniżyli rekomendację dla spółki. Sporo straciło Świecie po raporcie tego samego biura, w którym analitycy zalecają "redukcję" papierowych walorów i sygnalizują, że spółka będzie miała w IV kw. ujemną dynamikę przychodów.

Lepiej wygląda rynek średnich spółek. MIDWIG, jako jedyny indeks, zanotował wzrost. Zyskiwał Elektrim po tym jak Zygmunt Solorz, właściciel Polsatu, zadeklarował że będzie dążyć do przejęcia kontroli nad spółką. Mocne jest Wilbo. Połowę nakładów inwestycyjnych na restauracje spółka pozyska w formie dotacji z funduszy unijnych. Inwestorzy kupowali papiery Ster Projektu, który zwiąże się kapitałowo z Telmaxem, a myśli też o połączeniu z Emaxem. Zyskiwał Boryszew, który szykuje się do nowej emisji akcji. Nadal kupowane są Rafako i Elektrobudowa, które zdobyły nowe kontrakty. W trakcie sesji

zwracał uwagę wzrost Mostostalu Siedlce, czemu towarzyszyły duże obroty. Mniejszościowi udziałowcy próbują zablokować fuzję z Polimexem Cekop. Dobrą passę nadal ma odradzająca się "odzieżówka", a szczególnie Wólczanka, która ujawniła nową strategię rozwoju.

Na drugim biegunie był Instal po informacji o złożeniu wniosku o upadłość tej spółki. Tracił również MPEC, który tylko w poniedziałek skoczył o 50 proc. Miasto Wrocław odsprzeda swój pakiet niemieckiemu inwestorowi branżowemu. Spadała cena walorów BOŚ, który nie zrealizował ubiegłorocznej prognozy wyników. Zniżkowała Krakchemia, której kurs odreagował niedawne silne wzrosty po publikacji obiecujących prognoz na ten rok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / GPW: akcje średniaków w cenie, blue chipy słabiej