GPW: Akcje umiarkowanie drożeją, a obroty rosną

Artur Szymański
27-01-2004, 11:30

Wtorek przynosi wzrost wartości indeksu WIG20. Zwyżka jest na razie symboliczna, ale cieszy wzrost aktywności handlujących.

Sesja rozpoczęła się ponad 0,5-proc. wzrostem indeksu WIG20. Na optymistyczne otwarcie wpłynęło wysokie zamknięcie rynków w USA oraz niska aktywność podaży obserwowana wczoraj w Warszawie.

Po niezłym otwarciu inwestorzy nie poszli jednak za ciosem, w wyniku czego indeks zaczął się osuwać. Kiepsko wiodło się KGHM, Pekao SA i PKN Orlen. Po naruszeniu poniedziałkowego zamknięcia indeks blue chipów odbił jednak w górę. Dobrze prezentują się TP SA i BA CA. Od dużych zwyżek zaczęły także gwiazdy wczorajszej sesji – Elektrim i Stalexport.

W pierwszej godzinie handlu obroty spółkami z indeksu WIG wyniosły 140 mln zł. To ponad 40 proc. wartości całego wczorajszego handlu. Wzrost aktywności przy drożejących akcjach nastraja optymistycznie i zwiększa prawdopodobieństwo, że rynek wyjdzie górą z konsolidacji w przedziale 1640-1700 pkt na WIG20.

Dopóki jednak silna bariera na 1700 pkt nie padnie, dopóty wszystko jest możliwe. Brakuje do niej tylko 20 pkt, ale rynek już trzykrotnie próbował ją sforsować. Za każdym razem bez powodzenia. Pocieszające jest jednak to, że nie powodowało to głębokiego zniechęcenia graczy. Spadki zatrzymywały się na poziomie wsparcia 1650 pkt.

Niewielka podaż papierów świadczy o braku chęci wśród inwestorów do pozbywania się papierów. Rynek rozpoczął już czwarty tydzień konsolidacji. Tak długi okres zbierania sił zakończy się z pewnością silnym ruchem. O tym, w którą stronę podąży rynek zadecydują dwie kwestie: wyniki spółek za IV kwartał oraz przyjęcie/odrzucenie przez Sejm oszczędnościowego planu Jerzego Hausnera.

Sezon publikacji raportów kwartalnych rozpocznie się w pierwszych dniach lutego. Dziś rząd przyjmie strategię Hausnera. Inwestorzy muszą jednak poczekać aż zajmie się nią Sejm. Po przegranym przez rządzącą koalicję głosowaniu nad poprawką Senatu zmniejszającą dotację dla PKP Przewozy Regionalne, nie jest wcale pewne czy podobny los nie spotka planu Hausnera. Jedno jest pewne - miałoby to fatalny wpływ na rynki finansowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: Akcje umiarkowanie drożeją, a obroty rosną