GPW: aktywność graczy utrzymuje się poniżej 10 mln zł obrotu na godzinę

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 28-03-2003, 13:38

Na GPW utrzymuje się wyjątkowy marazm, a handel akcjami KGHM, PKN, TP SA, Pekao SA stanowi ponad 70 proc. łącznych obrotów. Indeksy zachowują się jednak lepiej od wskaźników Europy Zachodniej. Podaż nie naciska, bo fundusze emerytalne starają się utrzymać kursy przed końcem kwartału, a zagranicy od kilku sesji na warszawskim parkiecie już nie ma. Wśród spółek z indeksu WIG 20 jedynie wycena Świecia zmienia się o więcej niż 1 proc. Producent papieru pozostaje tradycyjnym obiektem inwestycji w okresie rynkowej niepewności.

Ciągle rośnie cena ropy. Choć rezultaty PKN Orlen zależą od ceny surowca w dużo mniejszym stopniu niż wyniki koncernów naftowych zajmujących się także wydobyciem ropy, to warto zwrócić uwagę na ostatni raport CA IB. Analitycy liczą na 20-proc. wzrost kursu koncernu w perspektywie 3-6 miesięcy. Miałyby w tym pomóc m.in. bardzo wysokie marże rafineryjne, dzięki którym wyniki I kwartału mogą być znakomite. Dziś PKN zapowiedział wypłatę 0,09 zł dywidendy na akcję, co nie jest zaskoczeniem. Kurs spółki – po niezłym otwarciu - pozostaje stabilny.

Stabilna jest wycena TP SA. Kompania Węglowa uzgodniła już warunki kredytu, zabezpieczonego akcjami operatora, którymi dokapitalizował ją Skarb Państwa. Udziałowcom telekomu pozostaje mieć nadzieję, że węglowy kolos będzie spłacał swoje długi. W przeciwnym wypadku papiery o wartości ponad 500 mln zł mogą zalać parkiet wcześniej niż spodziewa się rynek.

Ciągle traci wycena KGHM, ostatni najsłabszego rodzimego blue chipa. Kurs miedzi na londyńskiej giełdzie jest coraz słabszy, bo wartość tego metalu jest silnie powiązana ze stanem gospodarki światowej, a ten – zdaniem powiększającej się rzeszy ekonomistów – ucierpi wskutek konfliktu na Bliskim Wschodzie. Spory popłoch wśród inwestorów wywołała też ostatnia rekomendacja CA IB, w której cenę docelową konglomeratu obniżono aż o 30 proc. do 10,5 zł.

Mocno tanieje wycena Centrozapu. Wbrew oczekiwaniom Naczelny Sąd Administracyjny nie podjął w piątek decyzji, czy spółka będzie musiała zapłacić 25 mln zł zaległych podatków. Decyzji, na którą musimy poczekać co najmniej do 11 kwietnia, nie może się już doczekać zarząd śląskiej firmy. Już 10 kwietnia sąd zdecyduje o ewentualnej upadłości Centrozapu, co dodatkowo komplikuje jego sytuację.

Swoją rynkową wartość podwoiły 4 Media, które niedługo znikną z giełdy. Przy cenie 0,01 zł za akcję, 100-proc. zwyżka notowań była jednak najmniejszą zmianą, jaka mogła spotkać kurs niedoszłego koncernu medialnego.

Przemek Barankiewicz, p.barankiewicz@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / GPW: aktywność graczy utrzymuje się poniżej 10 mln zł obrotu na godzinę