GPW bije rekord za rekordem

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 08-03-2004, 16:39

Jak hossa to na całego! Po kilku dniach przestoju wczorajsza sesja przyniosła kolejną porcję rekordów. Nowe historyczne maksima wyznaczyły WIG (24 242,1 pkt) i MIDWIG (1654,7). Po raz pierwszy od trzech lat WIG 20 jest powyżej 1800 pkt.

Nowa fala wzrostów to głównie zasługa inwestorów zagranicznych, na co wskazuje poziom obrotów na największych spółkach i równoczesne zwyżki w Budapeszcie i Pradze. Na całym rynku handel przekroczył 730 mln zł. Po przyjęciu planu Hausnera największym czynnikiem ryzyka dla hossy na GPW jest sytuacja na amerykańskich giełdach. Jeśli za oceanem nie

dojdzie do głębszej przeceny posiadacze polskich akcji nadal będą cieszyć się rosnącymi kursami.

Pałeczkę lidera na wczorajszej sesji dzierżyły banki, oczywiście z Pekao i BPH PBK na czele. Z resztą instytucjom finansowym sprzyjały rynkowe informacje. Ministerstwo Skarbu nie ma planów sprzedaży resztówek giełdowych banków w tym roku. Wcześniej EBOiR zapewnił, że przynajmniej do końca 2004 roku pozostanie udziałowcem Pekao.

Spośród komponentów indeksu WIG 20 nie rosły jedynie papiery Netii. Popytem cieszyły się za to spółki, których zachowanie najmocniej wpływa na sytuację rynkową. TPSA pokonała 17 zł. Z kolei PKN Orlen konsekwentnie zbliża się do 30 zł. W branży informatycznej najlepsze notowania ma Prokom, ale ceny akcji pozostałych firm IT też rosną.

Na szerokim rynku najwyższe wzrosty notowały Próchnik, Howell, Stalexport, Telmax i Stalprodukt. Odzieżowa spółka jest na topie po informacji o nowych, znaczących kontraktach z Hugo Boss. Trwają spekulacyjne wzrosty Howella i Stalexportu. W przypadku katowickiej spółki zwyżka jest odzwierciedleniem poprawy kondycji i oczekiwań na dalsze pozytywne efekty ożywienia gospodarczego. Natomiast Howell zyskuje na fali oczekiwań, że wierzyciele dadzą spółce szansę na drugi oddech i zwalczenie kłopotów. Z kolei Telmax poinformował o zamiarze połączenia z katowickim producentem oprogramowania

Spin z grupy kapitałowej Prokomu. Giełdowa spółka wyemituje 4,8 mln akcji dla udziałowców Spina.

Z kolei Stalprodukt podbiły informacje, że w efekcie wzrostów na rynku akcji, wartość pakietu akcji własnych posiadanych przez dystrybutora stali wzrosła trzykrotnie. Warto zwrócić też uwagę na bardzo duże obroty na spółkach spoza WIG 20. Inwestorzy intensywnie handlowali papierami m.in. Stalexportu, Ster Projektu, Getinu, MCI. Kupowano też Optimusa i Rafako. Trwa dobra passa Kredyt Banku, który w ubiegłym tygodniu zapowiedział zysk w tym roku i sprzedał swój fundusz emerytalny.

Wśród mocniej zniżkujących papierów znalazły się Boryszew i Oława. Producent boryga chce wycofać Oławę z giełdy. Ostatnio podwyższył cenę w wezwaniu, jednak nadal jest ona znacząco niższa niż kurs giełdowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW bije rekord za rekordem