Czytasz dzięki

GPW: BUX szkodzi, lecz złoty łagodzi

(Artur Szymański)
opublikowano: 05-09-2005, 11:48

Jak na razie niewiele się dzieje na warszawskiej giełdzie. Zagraniczni inwestorzy odstawili popyt i obroty od razu są bardzo skromne.

Jak na razie niewiele się dzieje na warszawskiej giełdzie. Zagraniczni inwestorzy odstawili popyt i obroty od razu są bardzo skromne.

W pierwszej godzinie handlu akcjami spółek z WIG20 obroty przekroczyły 100 mln zł, podczas gdy na poprzedniej sesji były 5-krotnie wyższe. To porównanie dobrze pokazuje wpływ zagranicznych inwestorów na naszą giełdę. Dziś ich nie ma, ale nie ma się czemu dziwić.

Amerykańscy inwestorzy mają dziś wolne. Święta w Stanach zazwyczaj wpływają na zmniejszenie aktywności inwestorów na giełdach w Europie. Nie inaczej jest i dziś. Po dość kiepskim początku sesji, pod koniec pierwszej godziny WIG20 odrobił straty i wyszedł na mały plus.

Wygląda na to, że dalszą część sesji indeksy spędzą w spokojnej konsolidacji oscylując w niewielkim zakresie wokół poziomu piątkowego zamknięcia. Taki scenariusz wydarzeń byłby chyba na rękę dla większości inwestorów.

Na przeszkodzie może stanąć chyba tylko węgierski BUX, który z 0,5-proc. plusa na otwarciu zjechał już 0,8 proc. poniżej kreski. Na szczęście negatywny wpływ tego wydarzenia łagodzi umocnienie złotego.

Z największych spółek najlepiej wypadają banki. Drożeją akcje Pekao SA i PKO BP. O 1 proc. idzie w górę cena akcji KGHM. Wszystko to jednak przy bardzo małych obrotach. Skromny handel obserwuje się też w przypadku taniejących nieco walorów Telekomunikacji Polskiej.

Nie może natomiast dziwić większa w porównaniu z innymi spółkami aktywność inwestorów bohatera dwóch ostatnich sesji, czyli PKN Orlen. Kurs nieco się cofa przy ponad 25-mln obrotach. Relatywnie jest to jednak niska wartość, jeśli zestawić ją z kilkukrotnie wyższymi obrotami, jakich dostarczała spółka w piątek. Największych obrotów (ponad 40 mln zł) jak do tej pory przysparza… GTC. Jest to jednak zasługą umówionych transakcji. AS

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane