GPW chce kupować giełdy już w tym roku

ISBNEWS
opublikowano: 16-01-2014, 12:22

Grupa Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) chce doprowadzić do konsolidacji giełd regionu i stać się rynkiem Europy Centralnej, poinformował prezes GPW Adam Maciejewski.

"Obecnie jesteśmy największym rynkiem w regionie. Chcemy stać się rynkiem Europy Centralnej, doprowadzić do konsolidacji giełd regionu, dążyć do integracji tych rynków, tak aby wszystkie klasy aktywów regionu zarządzane były przez grupę GPW" - powiedział Maciejewski podczas prezentacji strategii GPW.2020.
Zaznaczył, że jego życzeniem jest aby konsolidacja z CEESEG została przeprowadzona w tym roku. "Wiemy, jak chcemy to zrobić" - zaznaczył prezes GPW. Z jego słów wynika, że elementem transakcji jest emisja akcji.

Strategia zakłada również m.in. integrację rozliczeń transakcji w regionie CEE na bazie Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW). Prezes GPW dodał, że jednym z celów jest także znaczący wzrost wartości kapitałów pozyskiwanych za pośrednictwem tego regionalnego rynku.

"Ambicje na 2020 są już istotnie większe niż region. Wtedy będziemy mieli nowe możliwości rozwoju i będziemy atrakcyjnym partnerem dla bardzo dużego podmiotu" - wskazał prezes GPW.

Jak podała giełda w komunikacie poświęconym ogłoszonej dziś strategii, "głównym celem strategicznym GPW jest osiągnięcie, samodzielnie lub w partnerskim aliansie/połączeniu z dużym podmiotem branżowym dominującej roli w regionie Europy Środkowo-Wsch."

"Strategia GPW opiera się na dwóch podstawowych założeniach: 1. maksymalizacji wykorzystania dotychczasowych źródeł wzrostu Grupy Kapitałowej (w szczególności potencjału lokalnej bazy inwestorów i emitentów), 2.pogłębionej dywersyfikacji źródeł przychodów i umiędzynarodowieniu działalności" - czytamy dalej.

Giełda Papierów Wartościowych prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. GPW rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNEWS

Polecane