GPW chce z giełdami regionu utworzyć nowy indeks

  • PAP
opublikowano: 01-03-2018, 15:29
aktualizacja: 01-03-2018, 15:32

Giełda Papierów Wartościowych w ramach współpracy z innymi giełdami regionu Europy Środkowo-Wschodniej chce utworzyć wspólny indeks grupujący najbardziej płynne spółki - poinformował w czwartek prezes spółki Marek Dietl.

"W ramach współpracy z giełdami z naszego regionu chcielibyśmy utworzyć wspólny indeks oparty na najbardziej płynnych spółkach" - powiedział na konferencji prasowej Dietl.

Dodał, że w przyszłości na jego bazie mógłby też utworzyć wspólny ETF, czyli fundusz notowany na giełdzie,(Exchange Traded Fund - ETF)

Prezes przekazał, że firma zewnętrzna odpowiedzialna byłaby za przygotowanie konstrukcji nowego indeksu.

Wstępne rozmowy o utworzeniu wspólnego indeksu rozpoczęły się przy okazji pierwszego szczytu giełd z regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) w formacie V4+2, który odbył się 20 lutego w Pradze. Wzięli w nim udział prezesi giełd z Czech, Polski, Węgier i Słowacji oraz z Rumunii i Chorwacji.

Celem spotkania było podjęcie współpracy giełd, głównie w obliczu nowych wymogów regulacyjnych już wdrażanych i proponowanych na szczeblu Unii Europejskiej, które mają szczególne znaczenie dla wszystkich rynków kapitałowych w UE. Giełdy chcą też stworzyć nowy sposób na przyciągnięcie globalnych inwestorów na region Europy Środkowo-Wschodniej, a także wspólnie reprezentować nasze rynki wśród inwestorów jako atrakcyjne miejsce inwestowania w ramach Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu