GPW czeka na powrót do gry amerykańskich inwestorów

Włodzimierz Uniszewski
12-12-2007, 11:18

Magia zwiastujących odbicie amerykańskich kontraktów działa na wyobraźnię inwestorów i na razie chroni rynek przed mocniejszą przeceną. Spadki na otwarciu były umiarkowane i nie wywołały kontynuacyjnej fali podaży. WIG20 swoje dzienne minimum wyznaczył na otwarciu, a  wkrótce potem odrobił ponad 30 pkt. Wszystkie indeksy w tej chwili tracą, ale skala strat nie jest bolesna.

Najmocniejszy jest WIG20, podobnie jak wczoraj dystansujący indeksy mWig i sWig, które tracą ponad 1 proc. Przecena blue chipów wynosi zaledwie 0,7 proc., ale zdecydowana większość, bo aż 15 spółek traci na wartości. Najlepszy jest ponownie Polnord, ale tym razem raczej symbolicznie, ze wzrostem rzędu 1 proc. Z największych spółek tylko PKN Orlen znajduje się nad kreską.

Po początkowej przecenie także na innych europejskich parkietach panuje dość senna stabilizacja,  a największe spadki ledwie przekraczają 1 proc. Wszyscy czekają na powrót do gry amerykańskich inwestorów i wyznaczenie przez nich kierunku na resztę dnia. Dzisiaj w USA nie ma publikacji istotnych dla giełdy danych ekonomicznych. Podane zostaną do wiadomości wskaźniki wpływające raczej na notowania dolara i surowców: bilans handlowy za październik oraz tygodniowy raport o zmianie zapasów paliw. O wiele ważniejsze dane napłyną jutro i pojutrze  - wskaźniki inflacji na poziomie cen producentów i w detalu.

Przed publikacją danych makroekonomicznych w końcówce tygodnia zmienność rynków może być niewielka. Na początku sesji w USA prawdopodobnie zobaczymy wzrosty, ale na odrobienie wczorajszego spadku raczej nie ma co liczyć. Z kolei WIG20, jeśli okoliczności będą sprzyjać, może spróbować powrotu do poziomu wczorajszego zamknięcia. Ta sztuka raczej nie ma szansy powodzenia w przypadku mniejszych spółek. W tym segmencie brak entuzjazmu do kupna jest znacznie wyraźniejszy, co grozi dalszym osuwaniem. W tej chwili niemal 80 proc. spółek traci na wartości, a obroty dochodzą do 400 mln. zł, a więc są nieco większe niż wczoraj o tej samej porze.

Włodzimierz Uniszewski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Włodzimierz Uniszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GPW czeka na powrót do gry amerykańskich inwestorów