GPW: do taniejących banków dołączają spółki TMT

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 14-04-2003, 11:21

Tydzień na warszawskiej giełdzie rozpoczął się od spadków. Mimo korzystnego wyniku referendum na Węgrzech, utrzymują się nastroje z piątku. Tym razem jednak tracą nie tylko kursy banków, ale i spółek z indeksy TechWIG. Sygnał do zakupów nie nadszedł z giełd zachodnich, gdzie po udanym otwarciu zdecydowanie przeważają już spadki.

Ten tydzień będzie niezwykle ważny dla giełd światowych. Wyniki I kwartału opublikują m.in. Citigroup, IBM, Intel, Microsoft, Coca-Cola, Nokia i Philips Electronics. Dowiemy się więc, jak wojna w Iraku odbiła się na kondycji przedsiębiorstw. Zbliża się też sezon raportów polskich spółek. Ostatnie sesje dowodzą, że rynek nie wierzy w poprawę kondycji banków. Znowu najsłabszy jest BPH PBK, najtańszy od miesiąca. Szef GINB ujawnił, że udział kredytów zagrożonych w sektorze pozostał w I kwartale na poziomie powyżej 20 proc. Miłych zaskoczeń w wynikach kwartalnych raczej nie będzie.

Do banków dołączają spółki z segmentu TMT, których wskaźnik zyskał w ostatnim tygodniu ponad 5 proc. Korekcie przewodzi TP SA, która wcześniej nie zareagowała na wniosek Tele2 o otwarcie postępowania antymonopolowego przeciw operatorowi. Ostra przecena spotyka papiery Optimusa, które dotychczas dzielnie dotrzymywały kroku wzrostom wyceny Softbanku, najlepszej tegorocznej inwestycji wśród spółek z WIG20.

Wiele złego nie można się spodziewać po wynikach spółek budowlanych w I kwartale. Kondycja branży gorsza już bowiem być nie może. Rynek chyba uwierzył, że odbudowa Iraku stanie się remedium dla przedstawicieli budowlanki, na czele z Budimeksem. Wyjątkowo mocny jest Mostostal Zabrze. Walcząca o przetrwanie spółka podpisała ponownie umowę na generalne wykonawstwo biurowca UNI Centrum, ale jego finansowe następstwa nie są znane. Zabrzanie chcą także sprzedać swój biurowiec. Zmianę siedziby na tańszą przerobił już Mostostal Export. Dzisiejsza „Rzeczpospolita” donosi, że na ME czeka już wniosek o upadłość. Rynek jakby tego nie zauważył, bo kurs spółki Michała Skipietrowa rośnie o 6 proc.

Przemek Barankiewicz, p.barankiewicz@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: do taniejących banków dołączają spółki TMT