GPW: Dobre nastroje za granicą ciągną w górę WIG20

(Marek Druś)
opublikowano: 31-10-2005, 11:04

WIG20 rozpoczął tydzień na 0,76 proc. plusie (2334,19 pkt) i w pierwszej godzinie piął się w górę, docierając do 2350 pkt. Wśród dużych spółek wyróżniają się Pekao, TP, PKN Orlen i PKO BP, ale obroty na rynku są mizerne. Dziś najważniejszym wydarzeniem będzie zaprzysiężenie nowego rządu, ale nie powinno to mieć już przełożenia na ceny akcji.

WIG20 rozpoczął tydzień na 0,76 proc. plusie (2334,19 pkt) i w pierwszej godzinie piął się w górę, docierając do 2350 pkt. Wśród dużych spółek wyróżniają się Pekao, TP, PKN Orlen i PKO BP, ale obroty na rynku są mizerne. Dziś najważniejszym wydarzeniem będzie zaprzysiężenie nowego rządu, ale nie powinno to mieć już przełożenia na ceny akcji.

Tzw. ekspercki gabinet Kazimierza Marcinkiewicza ma zostać przedstawiony o godz. 13.00. Pojawiają się już pierwsze nazwiska nowych ministrów, m.in. ministrem finansów ma zostać Teresa Lubińska, szefem resortu skarbu Andrzej Mikosz. Czy są szanse na uzyskanie wotum zaufania dla takiego rządu – to już inna sprawa, tym bardziej, że na razie nie popiera go ani PO, ani Samoobrona.

Przepychanki polityczne na razie nie robią większego wrażenia na inwestorach, a WIG20 – także na fali dobrych nastrojów za granicą – systematycznie rośnie i po krótkim przeciąganiu liny pokonał 2350 pkt, po drodze domykając lukę bessy 2316-2340 pkt. Zresztą linę nie bardzo ma kto przeciągać, bo aktywność graczy jest mocno ograniczona.

W portfelu największych spółek najlepiej radzi sobie Pekao i PKN Orlen (+3 proc.), o blisko 2 proc. drożeją akcje PKO BP i TP. Po publikacji wyników 1 proc. traci BRE. Zarząd banku podwyższył prognozę zysku neto o 14 proc. do 330 mln zł.

Na szerokim rynku silną, dwucyfrową zwyżkę, notują akcje Ganta, Spraya i EMC IM. Po korekcie siły odzyskuje Bioton, który poinformował o planach emisji dla akcjonariuszy SciGen. Zwyżkę kontynuuje Getin, o 3 proc. rośnie również kurs Rafako. Raciborska spółka poinformowała o podpisaniu kontraktu o wartości 298 mln zł na wykonanie i montaż instalacji odsiarczania spalin dla Elektrowni Pątnów. Termin jego realizacji to 2007 r., ale już w przyszłym roku powinno to znaleźć odbicie w wynikach firmy. Fatalnie po publikacji wyników kwartalnych radzą sobie papiery Mondi, taniejące blisko 5 proc. Zysk netto spółki zmniejszył się do 12,5 z 73,9 mln zł przed rokiem. O 3,5 proc. niższe były także przychody. To znacznie poniżej oczekiwań rynku.

Kamil Zatoński

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane