GPW: dobre sygnały z zagranicy sprzyjają wzrostom

Marek Druś
16-08-2002, 08:34

Dzisiejsza sesja na GPW z racji ‘długiego weekendu’ nie będzie prawdopodobnie wyróżniała się dużą aktywnością inwestorów. Szkoda, bo sygnały z rynków zagranicznych zdecydowanie sprzyjają poprawie nastrojów.

Z powodu wczorajszej przerwy w notowaniach GPW nie mogła skorzystać z wyraźnego odbicia na giełdach amerykańskich podczas środowej sesji. Wczorajsze sesje w Europie zakończyły się zdecydowanymi wzrostami głównych indeksów, ale w USA, po meandrowaniu przez cały dzień wokół poziomu ostatniego zamknięcia, sesje zakończyły się jedynie umiarkowanymi wzrostami.

Dzisiaj, przynajmniej w pierwszej części sesji na europejskich giełdach, dalszym wzrostom powinna sprzyjać zapowiedź bardzo dobrych wyników przedstawiona przez Dell Computers, jednego z największych na świecie producentów PC-tów.

O 14.30 zostaną podane dane o inflacji na poziomie cen detalicznych w lipcu w USA. Według prognoz powinna ona wynieść 0,2 proc. O 16.00 zostanie podany wskaźnik nastrojów konsumentów, badany przez Uniwersytet w Michigan. Rynek oczekuje, że wyniesie on 89,5 pkt.

Wśród krajowych spółek ciekawie zapowiadają się notowania bankrutującego Oceanu, dla którego to ostatnia sesja bez widełek cenowych.

Odbicia w górę można spodziewać się na papierach Prokomu. Popytowi na akcje spółki powinny sprzyjać ostatnie wzrosty na giełdach w USA, a także podtrzymanie przez władze spółki prognozy tegorocznych wyników.

Gorzej zapowiadają się notowania Softbanku, którego kwartalne i półroczne wyniki były gorsze od oczekiwań. Zarząd spółki zapowiada ich wyraźną poprawę na koniec roku, nie wiadomo jednak, która wiadomość wywrze większy wpływ na inwestorów.

Interesująco zapowiada się handel papierami PKN Orlen. Półroczny zysk spółki okazał się niższy niż oczekiwano, ale analitycy spodziewają się poprawy wyników spółki w drugiej części roku.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GPW: dobre sygnały z zagranicy sprzyjają wzrostom