GPW: dobre wieści z zagranicy sprzyjają wzrostom

Marek Druś
opublikowano: 26-02-2002, 08:42

Przebieg wczorajszej sesji na giełdach w USA sprzyja podtrzymaniu dobrych nastrojów europejskich inwestorów. Na GPW również można spodziewać się wzrostów, choć mogą one być ograniczone z powodu realizacji zysków przez część inwestorów.

Za wzrostami na GPW przemawia poprawa nastrojów na giełdach zagranicznych. Sygnały z tych rynków będą kształtowały przebieg dzisiejszej sesji na warszawskim parkiecie.

W sektorze IT można spodziewać się realizacji zysków po wczorajszych wzrostach, szczególnie na akcjach Optimusa, które zdrożały o kilkanaście procent. Trudno nie zgodzić się z opiniami, że tak duży wzrost ceny papierów spółki miał spekulacyjny charakter, a wiadomość o kontrakcie z NATO służyła tylko za pretekst. Za przeceną papierów spółki przemawia również wiadomość o możliwości sprzedaży udziałów spółki przez Grupę Onet.

Kurs PKN Orlen może spadać w związku z coraz częściej powtarzaną opinią o zmniejszaniu zaangażowania w spółkę zagranicznych inwestorów finansowych. Sprzyjać ma temu dominacja w spółce Skarbu Państwa oraz wiązana z tym możliwość zmian w strategii jej rozwoju.

Ciekawie zapowiadają się notowania Mostostalu Export. Po wczorajszej sesji podano, że sąd dokonał zabezpieczenia na akcjach spółki należących do jej mniejszościowych akcjonariuszy. Ograniczyło to ich siłę przed jutrzejszym NWZA spółki, podczas którego planowali zwiększenie reprezentacji w jej radzie nadzorczej.

Posiedzenie RPP nie wzbudza emocji, właściwie nikt nie spodziewa się obniżki stóp procentowych po rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu. Apel o obniżkę z Ministerstwa Gospodarki zabrzmiał dość słabo. Na obniżkę nie liczy wicepremier Marek Belka.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy