GPW dobrze wypadła na tle rynków Europy

Artur Szymański
opublikowano: 31-03-2004, 00:00

Przez większą część wtorkowej sesji na GPW handel był mizerny. Rynek do góry podciągał mały i średni kapitał. Ostatecznie WIG20 zakończył dzień 0,72- -proc. wzrostem do 1777,92 pkt, czyli 5,8 pkt poniżej maksymalnego poziomu sesji.

Nasz rynek na tle giełd Europy wypadł bardzo dobrze. Podczas gdy tam inwestorzy sprzedawali akcje, u nas trwał proces spokojnej akumulacji. Jeżeli politycy nic nie zepsują, a inwestorzy zagraniczni znów ujawnią swoją obecność, można się spodziewać, że w najbliższych dniach WIG20 przebije 1800 pkt. Kolejny przystanek to szczyt z 8 marca na poziomie 1815 pkt w cenach zamknięcia. Brakuje tylko 2,3-proc. ruchu do góry.

Wartość obrotów w porównaniu z poniedziałkiem spadła o 10 proc. i wyniosła 370 mln zł. Z tego na WIG20 przypadło ponad 253 mln zł. Mogło być znacznie gorzej. Na półmetku notowań handel największymi spółkami nie przekraczał nawet 60 mln zł. Dopiero pod koniec sesji inwestorzy śmielej zaczęli dokonywać transakcji. Duży udział w ogólnej wartości obrotów miała transakcja akcjami Prokomu. Przez rynek przeszło jednorazowo 135 tys. akcji. Poprzednio duża transakcja (328 tys. szt.) została zawarta 25 marca, a papiery sprzedawał Prokom Investments. Na zamknięciu kurs integratora zanotował spadek o 1,4 proc. Najlepiej ze spółek z WIG20 prezentowało się Pekao. Po spadku w poniedziałek o 2 proc. wycena banku wzrosła o 4,4 proc. Obroty akcjami największego giełdowego banku nie poraziły jednak wartością — handel zamknął się kwotą 35 mln zł.

Kolejną próbę wyraźnego odbicia się od dna podjęła Agora. Nieźle wypadła też TP, ale podaż nie pozwoliła na taki wyskok notowań jak w przypadku Pekao. Inwestorzy Świecia z opóźnieniem zareagowali na informacje o przeznaczeniu na dywidendę kwoty 250 mln zł, co daje 5 zł na akcję. Akcje papierniczej spółki poszły w górę o 1,3 proc. Osłabł za to Budimex. Inwestorzy realizowali pokaźne zyski, po tym jak w poniedziałek kurs ustanowił roczne maksimum. Rynek hamował KGHM. Po zaskakującej dymisji prezesa Stanisława Speczika papiery miedziowego kombinatu straciły 0,3 proc. Gracze obojętnie przyjęli wiadomość o umorzeniu śledztwa w sprawie rzekomej manipulacji kursem PKN Orlen latem 2003 r. Kurs płockiej spółki zyskał 0,7 proc. przy małym 10-mln obrocie.

Wśród mniejszych spółek uwaga inwestorów skupiona była wczoraj na Polfie Kutno i Prochemie. Po informacji, że włoski koncern Recordati chce kupić 50-proc. akcji Polfy kurs wzrósł o 15,7 proc. przy obrotach 12 mln zł. Kurs Prochemu podskoczył o 15 proc. po informacji o podpisaniu kontraktu z Rafinerią Trzebinia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW dobrze wypadła na tle rynków Europy