GPW: Droga ropa premiuje akcje spółek petrochemicznych

(Artur Szymański)
opublikowano: 24-01-2006, 17:25

Wtorkowa sesja nie zakończyła się pomyślnie dla posiadaczy akcji, choć do początku ostatniej godziny notowań wszystko wskazywało na to, że indeksy pobiją kolejny raz rekordy. Na finiszu inwestorów dopadła jednak zadyszka.

Wtorkowa sesja nie zakończyła się pomyślnie dla posiadaczy akcji, choć do początku ostatniej godziny notowań wszystko wskazywało na to, że indeksy pobiją kolejny raz rekordy. Na finiszu inwestorów dopadła jednak zadyszka.

Forsowne tempo marszu w górę zemściło się efektowną utratą dorobku z wcześniejszych godzin sesji. WIG stracił 0,07 proc., WIG20 zyskał 0,12 proc. Nie zwalnia natomiast hossa wśród małych spółek. WIRR i MIDWIG poprawiły historyczne rekordy.

Pierwsze dwa dni nowego tygodnia przyniosły pokaźną dawkę emocji giełdowym inwestorom. Adrenalina najszybciej krąży graczom w żyłach około godziny 15, zarówno w poniedziałek jak i następnego dnia właśnie o tej porze doszło do kluczowych rozstrzygnięć, zmieniających obraz sesji. Tak się niestety złożyło, że dwukrotnie ulegał on pogorszeniu.

We wcześniejszej fazie sesji indeksy rosły (w poniedziałek było to odrabianie strat z porannego spadku, we wtorek powiększanie dorobku po dodatnim otwarciu), by pod koniec dnia niespodziewanie zawrócić. Wygląda na to, że w końcówce dnia większość inwestorów skłania się ku realizacji zysków nie chcąc zostawać na noc z portfelami wypchanymi po brzegi akcjami.

Nie ma się co temu dziwić zważywszy na to jak dużym wahaniom w ostatnich dniach podlegają indeksy zwłaszcza giełd azjatyckich, ale także wskaźniki koniunktury na Wall Street. Na tak rozgrzanym rynku lepiej przezornie dmuchać na zimne niż obudzić się rano i usłyszeć, że np. w Tokio indeksy tąpnęły. Przypomnę, że w ostatnią środę po takim komunikacie WIG20 wystartował na 2-proc. minusie.

Nie wyciągałbym więc daleko idących wniosków ze słabej końcówki wtorkowej sesji. Scenariusz wydarzeń na środową napiszą politycy debatujący nad kształtem budżetu na 2006 r. Ewentualne jego odrzucenie zapewne spowoduje osłabienie złotego i spadek giełdowych indeksów. Oczekiwane przez większość obserwatorów przyjęcie ustawy budżetowej, nie spowoduje raczej gwałtownego wzrostu optymizmu wśród inwestorów. Ważniejsze będą wyniki sesji w Nowym Jorku i na rynkach azjatyckich.

Tonu wydarzeniom podczas wtorkowej sesji nadawały akcje PKN Orlen, cieszące się najwyższym zainteresowaniem inwestorów. Handel walorami rafinerii zamknął się kwotą 217 mln zł. Akcje płockiego koncernu do spółki z Grupą Lotos podrożały o 2 proc. czemu sprzyjała rosnąca cena ropy naftowej.

Olbrzymim wzięciem z początku sesji cieszyły się papiery Biotonu najmocniej ciągnące WIG20 w górę. W miarę upływu czasu narastała jednak chęć do realizacji pokaźnych zysków i ostatecznie kurs biotechnologicznej firmy zaliczył prawie 3-proc. stratę. Obroty podsumowano na rekordowo wysoką wartość 120 mln zł.

Kiepski dzień miały banki. Przez cały dzień na minusie kwotowano akcje Pekao SA, PKO BP i Banku BPH, po odwieszeniu notowań. Uratowały się tylko dwaj mniejsi reprezentanci branży w indeksie blue chipów, czyli BZ WBK i BRE Bank.

Inwestorzy przypomnieli sobie o PC Guard i wywindowali kurs o ponad 18 proc. Spekulacyjne zwyżki były też udziałem m.in. LZPS Protektor, Ganta czy Kompapu. Udany dzień mieli akcjonariusze Polleny Ewy. Brak złych wiadomości jest dobrą wiadomością i już samo to wystarczy do pompowania kursów małych spółeczek.

Złą wiadomością natomiast była dla inwestorów Simple informacja o pozbyciu się wszystkich papierów spółki przez firmę Cron, która deklarowała chęć bycia inwestorem strategicznym dla Simple. Ochota do realizacji zysków z rocznej inwestycji okazała się jednak zbyt silną pokusą, nikt przecież nie podejrzewa że Cron od początku chciał nabić naiwnych inwestorów w butelkę. Proste (simple), prawda? AS

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane