GPW: Duzi inwestorzy zachowują olimpijski spokój

27-05-2004, 16:54

Dynamiczny wzrost zainicjowany na 90 minut przed końcem czwartkowej sesji nie zdołał się utrzymać do końca handlu. Nie miał prawa. Nie stały bowiem za nim duże obroty. Spekulantom udało się podciągnąć WIG20 do piątkowego maksimum 1695 pkt, po czym indeks równie szybko zjechał, jak chwilę wcześniej wzrósł. Ostatecznie dzień zakończył na poziomie 1676,25 pkt, zyskując 0,44 proc.

Sesja czwartkowa podobna była do poprzedniej. Zaczęła się wzrostem, po którym szybko rynek wszedł w fazę kilkugodzinnej stabilizacji. WIG20 oscylował w wąskim przedziale 5 pkt., którego środek wyznaczało dolne ograniczenie luki bessy 1676 pkt. Aktywność inwestorów była znikoma, dopiero na godzinę przed otwarciem sesji w Stanach grupka inwestorów koszykami zleceń kupna mniejszych spółek z WIG20 doprowadziła do prawie 20-pkt wybicia.

Mocno w tej fazie sesji rosły Budimex, Computerland oraz BZ WBK. Obroty towarzyszące zwyżce były jednak mizerne. Duzi inwestorzy zachowali olimpijski spokój i nie podczepili się do trendu. Próba dojścia do górnego ograniczenia luki 1700 pkt nie powiodła się, w efekcie czego WIG20 na zamknięciu wrócił w okolice miejsca, z którego ruszyła skromna ofensywa. Wzrostu nie można uznać za przekonujący sygnał ochoty popytu do wydźwignięcia rynku na wyższy poziom, bo nie został on potwierdzony dużymi obrotami. W porównaniu ze środą, dziś obroty spadły o ponad 15 proc. i wyniosły około 320 mln zł.

Z największych spółek dobrze wypadły KGHM i PKN Orlen, akcjami których minister skarbu rozważa dokapitalizowanie Kompanii Węglowej. Związki zawodowe obu firm wyrażają sprzeciw planom ministra Jacka Sochy. KGHM na zamknięciu wypadł lepiej od płockiego giganta. Akcje miedziowego kombinatu na zamknięciu podrożały o 1,1 proc., a pomogła im w tym 1,2-proc. zwyżka ceny miedzi w Londynie.

Niezły dzień miały spółki IT, po około 2 proc. podrożały Computerland i Prokom, stracił tylko Softbank. Prawie 1 proc. poszła w górę Agora. Telewizję Polsat, którą Agora jest zainteresowana, chce jej sprzed nosa sprzątnąć niemiecki koncern Axel Springer. Znawcy rynku mediów oceniają jednak, że porażka Agory byłaby dla niej korzystna. Gorzej zaprezentowały się duże banki. Bez zmian kursu dzień zakończyły BA CA, Pekao i BRE Bank.

Najgorzej wypadły spółki telekomunikacyjne, po 1 proc. na wartości straciły Netia i Telekomunikacja Polska, na którą UOKiK nałożył kary na sumę 23,5 mln zł . Z 15,7-proc. przebitką zadebiutowały prawa do akcji spółki Elstar Oils, która sprzedawała papiery w ofercie publicznej po 30 zł. W trakcie dnia osiągnęły maksymalny kurs 35 zł, a popyt był duży. Wartość obrotu wyniosła 12,5 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Rynek , Prawo , PO

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: Duzi inwestorzy zachowują olimpijski spokój