GPW: dzięki Nokii giełda niweluje straty po Elektrimie

Marek Druś
11-12-2001, 13:24

Dzięki wzrostom na giełdach zachodnioeuropejskich, spowodowanym lepszymi niż oczekiwano zapowiedziami wyników fińskiej Nokii, nastroje na GPW uległy wyraźnej poprawie. Choć Elektrim i Netia nadal notują zdecydowane spadki kursów (papiery Elektrimu spadały już o niemal 35 proc.), akcje pozostałych spółek odrobiły część strat z pierwszej części sesji.

Przecena udziałów Elektrimu pociągnęła za sobą wyprzedaż większości pozostałych blue chipów, głównie telekomów. W dół poszły kursy Netii, która również ma kłopot z regulacją zadłużenia, oraz TP SA.

Poprawa nastrojów to skutek wiadomości o korzystnych prognozach wyników Nokii, które otworzyły drogę do wzrostów na giełdach w Europie. Skorzystała z tego również GPW, gdzie spadła podaż papierów Elektrimu przy jednoczesnym wzroście ceny TP SA.

Uspokojenie nastrojów doprowadziło do wzrostu popytu na udziały największego polskiego telekomu, którego kurs mniej więcej w połowie notowań pokonał granicę wczorajszego zamknięcia.

Po dość kiepskim początku rosną ceny innych blue chipów, m.in. PKN Orlen. Duże szanse na zakończenie sesji wzrostem ma również KGHM. Jak wynika z ostatnich doniesień, WZA spółki zmieniło skład jej rady nadzorczej, oczekuje się, że dokona wkrótce zmian w zarządzie koncernu.

Poprawiły się nastroje w branży IT, która poniosła dość duże straty w pierwszej części notowań. Prokom, najcięższa spółka sektora jest już „na plusie”. Spadek ceny udziałów Softbanku trwa nadal. Sądząc z zahamowania wzrostu kursu w pobliżu 24,40 zł może on mieć kłopot ze zbliżeniem się do poziomu z wczorajszego zamknięcia.

Mimo zmieniających się z chwili na chwilę nastrojów w pierwszej części sesji, niewielkie, ale stabilne wzrosty cen utrzymały papiery mniejszych spółek: Jelfy, Frantschach Świecia, BZWBK, Elektrobudowy i Budimeksu. Cena tego ostatniego wzrosła aż o 2 proc.

W sektorze bankowym spadki mają charakter umiarkowany. Poza wspomnianym BZWBK, rośnie także kurs BIG Banku Gdańskiego.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: dzięki Nokii giełda niweluje straty po Elektrimie