GPW: dzięki zagranicy przewaga popytu nie słabnie

Marek Druś
opublikowano: 26-02-2002, 12:45

Podobnie jak inne europejskie rynki, warszawska giełda notuje zdecydowaną przewagę wzrostów. Choć w pierwszych minutach sesji podaż nie oddawała łatwo pola, szybko okazało się, że popyt stale rośnie i zaczyna coraz wyraźniej dominować. Po dwóch godzinach notowań WIG 20 wspiął się na poziom, od którego rozpoczął sesję. Na otwarciu jego wartość wzrosła o 1,2 proc.

Kluczowe znaczenie dla przebiegu dzisiejszych notowań w Europie ma wiadomość o wyraźnie większym niż oczekiwano wzroście lutowego wskaźnika Ifo, obrazującego stan nastrojów niemieckiego biznesu. W połączeniu z ostatnimi wypowiedziami prezesa ECB Wima Duisenberga, o pojawiających się sygnałach poprawy koniunktury gospodarczej, oraz wzrostami na giełdach w USA, wzrosty na europejskich rynkach były niemal pewne. Dla polskiej gospodarki wiadomość o poprawie Ifo ma szczególne znaczenie, bo Niemcy są odbiorcami ok. 35 proc. naszego eksportu.

Na GPW drożeje zdecydowana większość papierów. Siłę popytu widać po wyraźnej zwyżce kursów blue chipów, m.in. TP SA, Agory i Peako, które mają jednocześnie znaczny udział w obrotach całego rynku. Ostatnia z wymienionych spółek notuje niemal 3 proc. wzrost ceny udziałów.

W ujęciu branżowym nadal największe zwyżki kursów notują udziały spółek informatycznych. Ponad 3 proc. wzrosty notują kursy Softbanku, Computerlandu i Optimusa. Ten ostatni zniwelował już niemal straty z ostatnich trzech tygodni. Wbrew nastrojom panującym na parkiecie wyraźnie spada cena udziałów Grupy Onet. Wiąże się to prawdopodobnie z ostatnimi wiadomościami o rosnących zobowiązaniach jej spółki zależnej, Onet.pl.

Wśród banków, największym popytem cieszą się akcje Pekao oraz BIG Banku Gdańskiego. Te ostatnie, zdaniem analityków, kupowane są w ostatnim czasie przez fundusze.

Wśród telekomów jedynie wspomniana TP SA cieszy się zwiększonym popytem. Udziały pozostałych przedstawicieli branży wyraźnie tanieją. Zaskakująco wzrosła podaż akcji Szeptela. Obroty handlu udziałami spółki są większe niż Netii.

Po wzroście w pierwszej części sesji spada cena akcji 4Media. Inwestorzy widać nie są zadowoleni z transakcji spółki z Poalim Trust Services, której wynikiem jest podniesienie kapitału MediaInvest, największego udziałowca 4Media, o 36 mln zł.

Wyraźnie spada cena papierów Mostostalu Export. Po decyzji sądu, który dokonał zabezpieczenia na akcjach inwestorów mniejszościowych spółki, głównie funduszy, planowane przez nich na jutrzejszym NWZA zmiany w radzie nadzorczej spółki są niemożliwe.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / GPW: dzięki zagranicy przewaga popytu nie słabnie