GPW: echa piątkowych wzrostów niewiele pomogły

Sebastian Gawłowski
19-07-2004, 11:23

Początek sesji przyniósł kontynuację silnego odbicia z piątkowej sesji. Przebieg pierwszej części sesji wskazuje jednak, że na poważniejsze zaangażowanie kupujących na rynku nie ma co liczyć i dotychczasowa zwyżka to nic więcej jak odreagowanie po niedawnych spadkach. Indeks WIG 20 zbliżył się do psychologicznego poziomu 1700 pkt. Tu jednak nastąpiła zdecydowana reakcja podaży. W końcu dzisiejszej sesji podane zostaną dane o produkcji przemysłowej za czerwiec.

Największe zasługi w podciągnięciu indeksu w pierwszych minutach mają Pekao i KGHM. Słabiej prezentują się za to pozostałe banki. Strata BZ WBK przekracza 1 proc. Orlen jest na minusie i na tym walorze nie widać śladu po świetnym zachowaniu w piątek. Be zmian notowana jest TPSA.

Na szerokim rynku zdecydowanie wyróżnia się Eldorado. Mocne są Hydrotor, Remak, Sanwil i dystrybutorzy części samochodowych: Inter Cars i JC Auto. Na drugim biegunie jest Elkop i Efekt.

Pierwsza połowa lipca przyniosła realizację scenariusza, który prognozowali analitycy giełdowi na łamach "PB". Mocne osłabienie skutkowało spadkiem indeksu największych spółek poniżej 1700 pkt. Dopiero ostatnia sesja ubiegłego tygodnia zatrzymała konsekwentną wyprzedaż polskich akcji. WIG 20 z powrotem znalazł się w pobliżu wspomnianego poziomu. Jeśli kontrofensywa popytu będzie trwała, a nie jedynie odreagowaniem ostatniej przeceny WIG 20 mógłby zbliżyć się w okolice 1750 pkt. Jeśli natomiast piątkowe odbicie jest jedynie sygnałem rozpoczęcia chwilowego odpoczynku od trendu spadkowego

indeks po krótkim czasie powinien znów rozpocząć spadek w kierunku 1600 pkt. Te ruchy i tak nie będą miały większego znaczenia dla długoterminowej koniunktury rynkowej. O tym zadecyduje pokonanie któregoś z tych poziomów.

Tymczasem lato upływa w szerokim trendzie bocznym. Inwestorzy czekają na infoemacje o dynamice produkcji przemysłowej, PKB i oczywiście wyniki spółek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GPW: echa piątkowych wzrostów niewiele pomogły