GPW: Fundusze ciągną WIG20 w górę wbrew trendowi na giełdach w Europie

(Artur Szymański)
opublikowano: 15-12-2005, 11:51

Po spadku w pierwszych minutach czwartkowej sesji, przed południem WIG20 wyszedł już na plus w kontynuacji wczorajszej zwyżki. Podobnie jak wczoraj, tak i dziś wzrosty na GPW stoją w sprzeczności z zachowaniem giełd zachodnioeuropejskich oraz rynku węgierskiego.

Po spadku w pierwszych minutach czwartkowej sesji, przed południem WIG20 wyszedł już na plus w kontynuacji wczorajszej zwyżki. Podobnie jak wczoraj, tak i dziś wzrosty na GPW stoją w sprzeczności z zachowaniem giełd zachodnioeuropejskich oraz rynku węgierskiego.

Mamy dziś dalszy ciąg podciągania cen akcji na wyższe poziomy przez fundusze inwestycyjne. Wygodnym pretekstem dla windowania cen są wczorajsze lepsze od oczekiwań analityków dane o inflacji i deficycie obrotów bieżących. Ale pewnie i bez tego, duzi gracze podciągaliby kursy akcji, by na koniec roku móc wykazać się możliwie najlepszymi wynikami rocznymi.

Nie bez przyczyny w czołówce najmocniej drożejących blue chipów w ostatnich dniach znajdują się Agora i Prokom, które w tym roku zachowują się gorzej od rynku. Od początku 2005 r. do wczoraj WIG20 zyskał 32,7 proc., natomiast Agora podrożała tylko o 19,3 proc., zaś akcje Prokomu potaniały wręcz o 8,5 proc. Dziś Agora zwyżkuje o ponad 2 proc., Prokom odpoczywa po trzech poprzednich dniach, w trakcie których cena skoczyła o ponad 10 proc.

Mocno rośnie też TVN, ale z inwestycji w tę spółkę inwestorzy mogą być zadowoleni, bowiem od początku roku wartość jej akcji podwoiła się. Największe obroty 80 mln zł obserwuje się na papierach PKN Orlen. Kurs traci około 0,5 proc. Fundusze wymieniają się też sporymi pakietami akcji PGNiG, Telekomunikacji Polskiej i PKO BP.

Nie zwalnia tempa hossa na papierach KGHM. Czwartek jest już siódmym kolejnym dniem zwyżki i poprawiania historycznych rekordów. Nie przeszkadza dzisiejszy spadek ceny miedzi na giełdzie w Szanghaju, wydaje się bowiem że trend wzrostowy jest silny. Wczoraj w Londynie cena kruszcu wzrosła do 4430 USD za tonę. Brokerzy spodziewają się rychłego ustanowienia szczytu na poziomie 4500 USD.

W gronie małych spółek wczorajszą dynamiczną zwyżkę kontynuują akcje LZPS Protektor. Pomaga ona innej spółce z branży, Skotanowi. Akcje obu firm drożeją po ponad 20 proc. Około 10 proc. rośnie cena walorów DGA po informacji o podpisaniu kontraktu wartości 22 mln zł z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Realizacja umowy ma zakończyć się w grudniu, a wpływy z kontraktu są spodziewane w okresie najbliższych dwóch lat. Wczorajszą zwyżkę wywołaną przez informację o wejściu w nowy biznes, oddaje dziś częściowo FON. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane