GPW: Górę wzięła ochota do realizacji zysków

02-02-2007, 17:36

Chęć windowania kursów akcji na coraz wyższe poziomy przeplatała się podczas ostatniej sesji tygodnia z ochotą do realizacji zysków. Tylko MIDWIG poprawił rekord.

Chęć windowania kursów akcji na coraz wyższe poziomy przeplatała się podczas ostatniej sesji tygodnia z ochotą do realizacji zysków. Tylko MIDWIG poprawił rekord.

Skutkiem przeciągania liny między inwestorami kupującymi akcje a tymi, którzy skracali pozycje było oscylowanie WIG20 wokół poziomu czwartkowego zamknięcia. Początkowo przewagę miały byki. WIG20 na niespełna 3 pkt podszedł pod czwartkowy szczyt intraday. Na więcej jednak kupującym zabrakło sił i do akcji wkroczyli sprzedający.

Po południu wydawało się, że role się odwrócą. Indeks największych spółek odrobił straty, jakich w międzyczasie się dorobił, i ponownie podszedł pod szczyt. Znów jednak nie udało się go poprawić. Drugie niepowodzenie pozbawiło zupełnie sił grających na zwyżkę, w efekcie czego szybko doszło do pogłębienia dziennego minimum indeksu. W ostatnich dwóch godzinach szala zwycięstwa zdecydowanie przechyliła się na korzyść sprzedających.

Przeważył KGHM, który na zamknięciu potaniał o 4,9 proc. Jego akcje w ciągu tygodnia straciły najwięcej na wartości spośród komponentów WIG20. Taniejąca miedź spędza sen z powiek akcjonariuszy lubińskiego kombinatu. Od początku roku metal potaniał o 12 proc. Notowaniom KGHM dodatkowo szkodzi niemoc kupujących w przezwyciężeniu oporu 92,5-93 zł. Zemściło się to spadkiem do 88 zł.

WIG20 na finiszu ostatniej sesji tygodnia stracił 0,73 proc., lecz spadek nie wygląda zbyt groźnie. Inwestorzy nawet nie naruszyli górnej granicy czwartkowej luki hossy 3483-3506 pkt. Piątkowej korekcie towarzyszyła też mniejsza aktywność handlujących. Choć obroty przekroczyły 1 mld zł, to jednak były niższe o ponad 18 proc. od czwartkowych, gdy poprawiano rekordy hossy.

Największy zarobek w tym tygodniu spośród spółek tworzących WIG20 dały akcje BRE Banku (+16,1 proc.). Notowania najmniejszego banku w indeksie w ostatnich trzech tygodniach mocno podnoszą poziom adrenaliny akcjonariuszom. Kilkunastoprocentowa skala tygodniowych wahań kursu jest bezprecedensowa dla spółek z elitarnego grona.

Mocno też zwyżkował kurs Polimexu-Mostostalu, bo aż o 12,2 proc. w perspektywie tygodnia. W piątek za akcję budowlanej spółki płacono nawet 200 zł, co zdarzyło się pierwszy raz w jej historii. Pomogła wygrana konsorcjum z udziałem Polimexu w przetargu na budowę odcinka autostrady A-4. Wartość umowy przypadająca na polską firmę sięga 275 mln zł. ASZ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: Górę wzięła ochota do realizacji zysków