GPW: Groźba jesiennej przeceny

Piotr Kuczyński
opublikowano: 26-09-2008, 00:00

Ważnym wydarzeniem lata było to, co stało się na rynku walutowym i surowcowym. Kurs EUR/USD wyszedł dołem z pięciomiesięcznego kanału trendu bocznego, dając sygnał kupna dolara. To musiało doprowadzić do przeceny surowców. I właśnie ta przecena surowców i wzmocnienie dolara przedłużyły rozpoczętą na rynkach światowych w połowie lipca letnią zwyżkę. Gracze amerykańscy, wpadając ze skrajności w skrajność, zdecydowanie zapomnieli o zagrożeniach. Rzeczywiście tańsza ropa nieco zwiększy popyt wewnętrzny. To fakt. Jednak z kolei mocny dolar zmniejszy konkurencyjność eksportu i popyt na amerykańskie towary. Co będzie miało większy wpływ na gospodarkę? Ja zakładam, że bardziej zaszkodzi mocny dolar, bo popyt wewnętrzny zależny jest nie tylko od ropy.

Może to brzmieć dziwnie, ale niewiele można powiedzieć o tym, co działo się na GPW. U nas też do połowy lipca trwała przecena, ale od tego momentu rozpoczęła się fala letniej zwyżki. Specjalnie nie nazywam tego "letnią hossą", żeby nikogo nie drażnić. Poważny sygnał pojawiłby się dopiero wtedy, gdyby WIG20 powrócił nad poziom 2750 pkt, czego nie udało się dokonać. Dopiero bowiem taki powrót anulowałby sygnał sprzedaży i wykluczał supernegatywny scenariusz, czyli spadek do 1600 pkt. Plusem dla byków jest to, że zwrot nastąpił w okolicach 50-procentowego zniesienia hossy, czyli na poziomie, na którym może się kończyć silna korekta.

W sierpniu GPW zachowywała się jednak słabiej niż inne giełdy. Tyle tylko, że spadek indeksów połączony ze spadkiem obrotów i wzrost ze wzrostem obrotów jest "byczym" sygnałem. Tak uczy klasyczna analiza techniczna. A jeśli tak, to można założyć, że byki będą chciały w czwartym kwartale wyraźnie podnieść indeksy. W USA wsparcie z połowy lipca pękło, więc nic nie uchroniło GPW przed jesienną przeceną. Koniec roku powinien być dla posiadaczy akcji lepszy. Nie wiemy jednak, z jakiego poziomu indeksy zaczną tę — kończącą rok — zwyżkę. l

1

Midas: 105,5%

2

Krezus: 77,6%

3

Muza: 42,2%

Spadki: W wakacje lepiej było odpocząć od giełdy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Kuczyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu