Czytasz dzięki

GPW: Handel akcjami Pekao przyćmiewa obrót walorami pozostałych spółek

(Artur Szymański)
opublikowano: 10-08-2005, 12:13

Akcje banków znów znajdują się w centrum zainteresowania giełdowych akcji. Najjaśniejszą gwiazdą na firmamencie dzisiejszej sesji jest Pekao SA, na akcjach którego handel nasila się z dnia na dzień. Walory spółki zapewniają jedną trzecią dotychczasowych obrotów.

Akcje banków znów znajdują się w centrum zainteresowania giełdowych akcji. Najjaśniejszą gwiazdą na firmamencie dzisiejszej sesji jest Pekao SA, na akcjach którego handel nasila się z dnia na dzień. Walory spółki zapewniają jedną trzecią dotychczasowych obrotów.

Po dwóch godzinach środowej sesji obroty na akcjach dwudziestu największych spółek przekraczają 255 mln zł. Z tego na walory Pekao SA przypada aż 85 mln zł. Kurs rośnie bardzo mocno, wzrost notowań przekracza 3,5 proc. kolejny dzień poprawiając historyczne szczyty.

Inwestorzy kupują walory Pekao bez opamiętania po lepszych od oczekiwań wynikach za II kwartał, a przede wszystkim po wczorajszej rekomendacji Merrill Lyncha. Broker wycenił bowiem je na 195 zł, co daje około 17-proc. potencjał wzrostowy w stosunku do kursu wczorajszego zamknięcia.

Wysoką wartością obrotów może się też pochwalić Bank BPH. Jest to jednak zasługą umówionej transakcji, której przedmiotem było 44 950 walorów, co wygenerowało jednorazowy obrót 54,7 mln zł. Dobrze radzi też sobie największy z banków giełdowych. PKO BP drożeje o 1 proc., lecz przy znacznie skromniejszych obrotach (rzędu 15 mln zł) niż jego mniejsi rywale.

Najsłabiej z banków wypada BRE Bank, którego akcje nie zmieniają wartości. Syndyk Pozmeatu twierdzi, że BRE Bank wyprowadził ze spółki majątek. Dlatego chce odzyskać część nieruchomości. Wartość pozwu, z którym wystąpił, określono na 100 mln zł. BRE Bank oświadczył w środę, że nie obawia się roszczeń syndyka masy upadłościowej Pozmeatu.

Trzeci dzień z rzędu mocno rośnie kurs Lotosu, czemu towarzyszą wysokie obroty. Kurs idzie w górę o ponad 3 proc. przy ponad 45-mln wartości handlu. Gorszej passy nie może natomiast przełamać PKN Orlen tracący drugi dzień z rzędu. Zadyszka dopadła MOL-a, którego inwestorzy zdecydowali się na realizację zysków po tym jak wczoraj kurs węgierskiej spółki ustanowił historyczne maksimum 359,5 zł.

W gronie mniejszych spółek wyraźnie zyskuje Jelfa, dla której środa jest trzecim dniem zwyżki notowań. Inwestorzy doceniają poprawę wyników jeleniogórskiej spółki farmaceutycznej. Przypomnijmy, że w II kwartale spółka zarobiła 12,7 mln zł wobec 4,6 mln zł zysku netto rok wcześniej. Mocno rośnie kurs Mostostalu Zabrze po rozwiązaniu rezerwy na kwotę 20 mln zł. Zbigniew Opach, największy akcjonariusz spółki zrzekł się roszczeń do spornej wierzytelności wobec spółki. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane