GPW: indeks WIG 20 spadł w pobliże 1500 pkt

Sebastian Gawłowski
17-11-2003, 14:49

Wyprzedaż akcji na warszawskiej giełdzie zdecydowanie się nasila. W efekcie główny indeks giełdowy WIG 20 zbliżył się już do poziomu 1500 pkt. Wartość wskaźnika jest spychana w dół znanymi już na rynku koszami akcji. Obrót przekroczył 200 mln zł. Zachodnie rynki również dotyka ostra przecena.

Fatalnie prezentują się niemal wszystkie papiery wchodzące w skład indeksu WIG 20. Przecenie opiera się jedynie PGF. Jednak jego zachowanie nie ma żadnego wpływu na notowania. Przecena rzędu ponad 5 proc. dotyka największe spółki informatyczne i BPH BPK. Ponad 4 proc. tracą PKN i KGHM. Niewiele lepiej zachowują się Pekao i TPSA. Tu przecena sięga 2 proc.

Okazuje się, że zadowalające wyniki to za mało aby przynajmniej uniknąć spadków. Przekonują się o tym obie spółki. Ich kursy tracą odpowiednio po blisko 4 i 2 proc. Skonsolidowany zysk netto Prokomu w III kw. 2003 roku wyniósł 10,2 mln zł, a po trzech kwartałach br. przekroczył 39,5 mln zł. Analitycy ocenili wyniki spółki i całej grupy kapitałowej jako zadowalające. Z kolei zysk netto grupy KGHM w III kw. 2003 roku wyniósł 69,88 mln zł, po trzech kwartałach 2003 wzrósł do 168,76 mln zł z 72,91 mln zł rok wcześniej. Dialog wciąż mocno osłabia wyniki grupy, ale należy zwrócić uwagę, że spółka

ogranicza poziom strat. Wyniki skonsolidowane KGHM Polska Miedź są zgodne z powszechnymi oczekiwaniami i przybliżają do realizacji prognozy 300 mln zł zysku na koniec roku.

Na szerokim rynku przewaga spadków. Zniżkuje kurs Broka-Strzelca, który zapowiada kolejną emisję dłużnych papierów zamiennych na akcje, które mają służyć restrukturyzacji zadłużenia. Kurs Hoopa spokojnie zareagował na kolejną informację, że spółka opóźnia kupno rosyjskiej spółki Megapak. Transakcja ta była jednym z najważniejszych celów niedawnej emisji publicznej.

Wśród nielicznych spółek, które opierają się przecenie są m.in. Duda, Farmacol i Grajewo. Kurs mięsnej spółki wciąż jest mocny i powoli zmierza do poziomu 50 zł, przy którym spółka zapowiada przeprowadzenie emisji. Z kolei producent płyt wiórowych pokazał bardzo dobre wyniki i jeszcze ambitniejsze plany inwestycji m.in. w Rosji. Dobrze prezentuje się Telmax, który pozyskał nowy kontrakt i zapowiada kolejny jeszcze w tym roku. Powody do zadowolenia mają posiadacze akcji Sokołowa. Niewykluczone, że wkrótce największy udziałowiec spółki fiński Ruokatalo będzie dalej zwiększał zaangażowanie.

Od początku listopada na warszawskiej giełdzie panował marazm i wyczekiwanie na zakończenie okresu raportowania wyników. Niewykluczone, że ulga związana z tym faktem może wywołać impuls do zakupów. Rynek szykował się do tego utrzymując wartość indeksu największych spółek powyżej wsparć nieco ponad 1550 pkt. Nie będzie jednak mowy o zdecydowanej poprawie nastrojów na rynku bez wiarygodnego pokonania przez WIG 20 poziomu 1600 pkt. Szanse na realizację tego scenariusza może pokrzyżować pogorszenie nastrojów na światowych rynkach akcji.

Ochłodzenie nastrojów rozpoczęło się jeszcze w piątek za oceanem, gdzie indeksy zaliczyły znaczne straty. Obserwatorzy rynku wskazują na coraz wyraźniejsze kształtowanie się formacji tzw. klina zwyżkującego, szczególnie na wykresie S&P 500. Może to być preludium do zakończenia dotychczasowego trendu wzrostowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: indeks WIG 20 spadł w pobliże 1500 pkt