GPW: Indeks WIG20 umiarkowanie spada

Artur Szymański
opublikowano: 13-01-2004, 11:28

Początek sesji zgodnie z oczekiwaniami upłynął pod znakiem korygowania wczorajszego przypadkowego wzrostu akcji Pekao SA oraz indeksu WIG20. Na otwarciu indeks blue chipów stracił 0,4 proc., a walory Pekao SA – 7,9 proc.

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji WIG20 zyskał 2,22 proc. Nie było to jednak zasługą nagłego wzrostu optymizmu inwestorów, lecz efektem pomyłki. Na skutek błędu maklera doszło do wzrostu akcji Pekao SA na zamknięciu o 12,7 proc., co pociągnęło w górę także indeks, który zakończył dzień na poziomie 1688 pkt. Gdyby nie popełniono błędu zamknięcie wypadłoby około 10 pkt niżej.

Zgodnie z oczekiwaniami, początek sesji upłynął pod znakiem korekty przypadkowego wzrostu. Indeks blue chipów rozpoczął wtorek z poziomu 1681,65 pkt, czyli 0,40 proc. poniżej wczorajszego zamknięcia. W górę poszły kursy 59 spółek, w dół – 29, bez zmian dzień rozpoczęły notowania 18 emitentów, a handlu nie odnotowano w przypadku 39 firm.

W dalszej części dnia WIG20 powinien poruszać się w trendzie bocznym lub lekko rosnąć. Głębsze spadki nie powinny wystąpić, bo i nie ma po temu powodów. Już na wczorajszej sesji nie było wielu chętnych do pozbywania się akcji. Inwestorzy oczekują na powrót wzrostów po korekcie noworocznego entuzjazmu. Rynek musi jednak nabrać sił, zanim podejmie próbę wyjścia ponad szczyt z 2003 r. (1712,15 pkt na WIG20), która ostatnio już dwukrotnie kończyła się fiaskiem.

Od 7,87-proc. przeceny wtorkowe notowania rozpoczął bank Pekao SA korygując wczorajszy przypadkowy wzrost o 12,7 proc. Przed wczorajszym znamiennym fixingiem ostatnią transakcję zawarto po 121 zł. Dziś akcjami banku handluje się po 123 zł. Gdyby nie wczorajszy błąd, akcje zyskiwałyby dziś około 1,6 proc.

O ponad 9,7 proc. poszybowały akcje Getinu. Zakończyły się negocjacje w sprawie przejęcia Górnośląskiego Banku Gospodarczego. Leszek Czarnecki za pośrednictwem Getinu przejmie od BPH PBK pakiet 71,2 proc. akcji GBG. Ponad 4 proc. zyskały na otwarciu akcje Pagedu. Spółka w zeszłym roku zyskała na wartości 730 proc. i nie jest to jej ostatnie słowo. Inwestorzy doceniają starania zarządu w dążeniu do uporządkowania grupy, czego potwierdzeniem jest pojawienie się w jej akcjonariacie inwestora finansowego – TFI Skarbiec.

Dobrze wystartowały również notowania Kogeneracji. Na otwarciu dolnośląska spółka podrożała o 3,9 proc. W wyniku wstępnego oszacowania jednostkowego wyniku finansowego za 2003 r., prognozowany zysk netto kształtuje się na poziomie ok. 12 mln zł. To bardzo pozytywna wiadomość dla posiadaczy akcji Kogeneracji zważywszy, że po trzech kwartałach ubiegłego roku Kogeneracja miała 11,4 mln zł straty netto. Wysoki wynik za cztery kwartały wynika z faktu, iż spółka głównie generuje przychody sezonie grzewczym, czyli w pierwszym i czwartym kwartale roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: Indeks WIG20 umiarkowanie spada